Sfruz

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Sfruzi valla paiknemine Trento provintsis

Sfruz (saksa: Sfrutz) on vald (comune) Trento provintsis Põhja-Itaalias. Seal elas 2009. aastal umbes 230 inimest ja valla pindala on 11,7 km².

Tegemist on traditsioonilise alpikülaga, ühe kõrgeimaga Val di Nonis, see paikneb vohaval platool Monte Roeni ja Corno di Tresi vahel. Selle iidset päritolu on tõestanud arheoloogilised leiud, mis on toonud päevavalgele arvukalt traditsioonilisi katusekividega Rooma haudu.

Sfruz on säilitanud oma esialgse kujunduse, koos oma maamajade ja aadliehitistega, kivist portaalide, saalide ja puitkaunistustega, samuti mõnede freskodega. Kirik seisab via Predaia vastas ja seal on näha arvukalt huvitavaid kohalikus traditsioonis arhitektuurilisi elemente, sealhulgas portaal 1704. aastast harja ja ebatavalise lantsettkaarega. Püha Barbara – kaevurite kaitsepühaku – Alto-rilievo (kõrgreljeef) asub tee otsas, mänguväljaku taga. Sfruzi kihelkonnakirik on pühitsetud pühale Agathale.

Sfruzi kartul on hästi tuntud. Linn on ka selliste traditsiooniliste käsitööliste nagu kullassepad ja puunikerdajad bastioniks. Selle suured keraamikaahjud on nii iseloomulikud kui väga originaalsed. Neid on toodetud alates renessansist, kui neid müüdi – "ahjumeistrite" juhtimisel – Austrias, Tiroolis ja Lombardias.

12 Percorsi d'Anaunia läheb läbi Sfruzi. Rocchettast Castel Thuni viivatel iidsetel teedel põhinevate märgistatud matkaradade järgi annavad 12 Percorsi reisijatele võimaluse tutvuda Sfruzi ja Smarano vahel okaspuu- ja pöögimetsadega.

Sfruz külgneb järgmiste valdadega: Amblar-Don, Predaia ja Tramin an der Weinstraße.