Sexten

Allikas: Vikipeedia
Sexteni valla paiknemine Lõuna-Tiroolis

Sexten (itaalia: Sesto) on vald (comune) Lõuna-Tiroolis Põhja-Itaalias. Linn on kuulus suve- ja talispordi keskus mägedes.

2011. aasta rahvaloenduse järgi kõneleb 95.37% rahvastikust esimese keelena saksa keelt, 4.36% itaalia keelt ja 0.27% ladiini keelt.

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Linn paikneb Pusteri oru külgharus, Innicheni ja Toblachi lähedal, kus Drava kasvab. Ringkond külgneb põhjas Ida-Tirooliga Austrias ja piiri moodustavad Karni Alpid. Lõunas asuvad Sexteni Dolomiidid ja maastikukaitseala, kuhu kuulub kuulus Drei Zinnen (Tre Cime di Lavaredo).

Vald külgneb, päripäeva läänest, Toblachi, Innicheni, Silliani (Austrias), Kartitschi (Austrias), Comelico Superiore (Belluno provints) ja Auronzo di Cadorega (Belluno provints).

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Küla nimi on ladina päritolu: ad horam sexta, mis tähendab "kell kuus", viidates asukohale Innichenist lõunas. Sexta on dokumenteeritud alates 965. aastast. Esimese maailmasõja ajal oli Sexten Itaalia ja Austria-Ungari vahelisel rindejoonel ning kannatas palju kahju.

Itaalia vallutas selle 1918. aasta novembris. Hiljem fašismiajastul sai ta täiendavaid kindlustusi.

Ajalooline vaade Sextenile ja "Sexteni päikesekellale" (Sexteni Dolomiitidele) Konrad Petridesi õlimaalil 1900. aasta paiku

Sõpruslinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Sexteni sõpruslinnad on:

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]