Seli (Rae)

Allikas: Vikipeedia
Seli
Pindala 7,02 km²
Elanikke 33 (31.12.2021)[1] Muuda Vikiandmetes

EHAK-i kood 7517[2] Muuda Vikiandmetes
Koordinaadid 59° 20′ N, 25° 0′ E
Seli (Rae) (Eesti)
Seli (Rae)
Kaart

Seli (kutsutud ka Selimäe) on küla Harju maakonnas Rae vallas. See on ahelküla tüüpi küla, mis paikneb 3,5 km pikkuse ahelana piki Vaida-Pajupea teed (kõrvaltee 11201).

Ajaloolised talukohad on Kivi, Majaka, Lepiku, Jaki, Ratassepa, Uustalu, Seli, Siili (kunagine Parmu), Üüdiku, Pilli, Värava, Kopli, Võsu, Tiidu, Rebase, Kalda, Nonni, Raudsepa, Sassi, Augu, Tosna, Lauri, Jaagu, Loovälja, Pearna (ehk Päärna), Vapra, Pohla, Karjatse (nimekiri ei pruugi olla lõplik).

Osad neist ajaloolistest Seli küla talukohtadest kuuluvad praeguse haldusjaotuse järgi naaberkülade alla (näiteks Vapra kuulub Limu alla, Majaka ja hävinenud Karjatse kuuluvad Suuresta alla), mõned on restitutsiooni käigus omanike poolt ümber nimetatud (nt Värava on tänapäeval Vääri, Koplist on saanud Kople, Võsu on tänapäeval Võsumäe).

Küla halduspiires paikneb õõtsikuga ümbritsetud Limu järv, idapiiriks on Leivajõgi. Limu järve ühendab Leivajõega Trummi kraav.

Küla Vaida-poolses osas paikneb Seli karjäär, kus AS Kiviluks kruusa kaevandab. Seoses kaevandamisega on tekitatud mitu kunstlikku tiiki.

1844 ilmunud maakaardil "Generalcharte von Ehstland" on küla nimena märgitud Sellimae. Aastal 1881 ilmunud maakaardil "Karte von Ehstland" on küla nimeks märgitud Selli. 1883. aastal ajalehe Olevik lisana välja antud ühel esimesel eestikeelsel Eestimaa kaardil on küla nimeks märgitud samuti Selli.

Elanike arv[muuda | muuda lähteteksti]

Seli küla elanike arv[3]
Aasta 2003 2008 2009
Elanike arv 13 22 23

Viited[muuda | muuda lähteteksti]