Segumasin

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Segumasin

Segumasin on seade, millega valmistatakse ehituses kasutatavat segu. Segu komponendid on sideainena tsement, täitematerjalina liiv ja kruus. Lisatakse ka vett ning vajadusel lupja või savi, mis muudab segu plastseks.

Segumasinat kasutatakse väiksemate ehitustööde jaoks, nagu elamute remont, renoveerimine või harrastajate projektid. Teisaldatav segumasin võib töötada bensiinimootoriga, kuigi tavalisem on võrguvoolutoitel elektrimootor.

Segumasina tööskeem

Segu transportimine[muuda | muuda lähteteksti]

Seguauto on peamiseks betoonisegude transpordivahendiks. Väiksema betoonikoguse korral on võimalik betoonisegu transportida pumiga või sõiduauto järelhaagisega. Vedelema konsistentsiga betoonisegu transportimiseks on kallur.

Seguauto[muuda | muuda lähteteksti]

Seguauto on veok, millele on paigaldatud trummel, et betoonisegu transportida. Betoonisegu välja laadimiseks kasutatakse renni, mis asub seguauto tagaosas. Mehaanilise renni pikkus on maksimaalselt 3 meetrit ja sellega saab betoonisegu paigaldada kuni 1,5 meetri kõrgusele. Hüdraulilise renni pikkus on maksimaalselt 6 meetrit ja sellega saab betoonisegu paigaldada kuni 1 meetri kõrgusele. Koormaga seguauto kaalub kuni 32 tonni.

Transportöörlindiga seguauto ehk lintseguauto[muuda | muuda lähteteksti]

lintseguauto on veok, millele on paigaldatud lisaks nii mehaaniline renn kui ka linttransportöör, siis võimaldab selline masin betoonisegu välja laadida kuni 17 meetri kaugusele.

Pumi[muuda | muuda lähteteksti]

Pumi on veok, millele on paigaldatud lisaks betoonipump ja jaotusmast. Pumisid kasutatakse ehitusobjektidel, kuhu on keeruline ligi pääseda.

Väikehaagis[muuda | muuda lähteteksti]

Väikeste betoonisegu koguste (< 1 m³) transpordiks on võimalik kasutada väikehaagist, mille kandejõud on sobilik. Betoonisegu erikaal on 2 400 kg/m³ kohta.

Kallur[muuda | muuda lähteteksti]

Kalluriga transporditakse väikse veesisaldusega betoonisegusid, mille konsistentsi säilitamiseks pole vajalik betooni transpordi ajal trumliga segada.


Betooni pumpamine[muuda | muuda lähteteksti]

Kui seguautoga ei pääse ehitusplatsile lähedale, siis kasutatakse betoonisegu mahalaadimiseks betooni pumpamist. Pumba kasutamine betoneerimistöödel vähendab tööjõu kulu ja kiirendab tööprotsessi.

Betooni pumpamiseks on kaks võimalust: kasutatakse kas autobetoonipumpa või väiksemate betoonikoguste korral pumi.

Autobetoonipump[muuda | muuda lähteteksti]

Autobetoonipump on veok, millele on paigaldatud lisaks betoonipump koos jaotusmastiga. Veokil puudub trummel ehk sellega ei saa betooni transportida ehk see on mõeldud ainult seguautoga kohale veetud betoonisegu vajalikku kohta pumpamiseks. Autobetoonipumbad suudavad pumbata kuni 100 m³ betooni tunnis ja neid kasutatakse suuremate kauguste korral. Veok kaalub kuni 36 tonni.

Pumi[muuda | muuda lähteteksti]

Pumi on veok, millele on paigaldatud lisaks betoonipump ja jaotusmast. Pumiga teostatakse tavaliselt väiksemahulisi pumpamistöid, mahuga kuni 30 m³. Pumi kaalub kuni 32 tonni

Pumba tööpõhimõtte alusel pumide liigitamine[muuda | muuda lähteteksti]

  • Rootorpumbaga pumid – kasutatakse aeglaste valude puhul (monolitiseerimised, betoonplokkide täitmised). Rootorpumbaga pumidega ei tohi pumbata kiudbetooni.
  • Kolbpumbaga pumid – kasutatakse kõikide valude puhul, pumpab kiiremini kui rootorpumbaga pumi. Kolbpumbaga pumiga pumbatakse ka kiudbetooni.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

[1] [2]

  1. "Betoonimeister".
  2. "power betoon". 2019.