Savoy ball

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Savoy' ball)
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel on operetist; samanimelisest Eesti filmist vaata artiklit Savoy ball (Eesti film)

„Savoy ball” (originaalis saksa keeles Ball im Savoy) on Paul (Pál) Ábrahámi operett 3 vaatuses Alfred Grünwaldi ja Fritz Löhner-Beda libretole

Faktoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Esmaettekanne toimus 23. detsembril 1932 Berliini Metropol-Theater’is (Großes Schauspielhaus).

Rollide loojad: Arthur Schröder (Aristide), Oszkár Dénes (Mustafá), Gitta Alpár (Madeleine), Victor de Kowa (Célestin), Trude Berliner (Tangolita).

Helilooja populaarsuselt kolmas ja muusikaliselt kõige džässilikum ja 1930. aastate tantsumuusikat esindav teos. Tantsitakse tangot, foksi, inglise valssi, pasodooblit. Väljatulekul mängiti katkematult paljudes Euroopa riikides ja ka Sydneys. Olnud pärast Teist maailmasõda esitamisel peamiselt Saksamaal, aga eriti sageli Ungari teatrites. 1993–96. aastal esitati Ungaris seda operetti korraga kuues teatris. Väljaspool saksa mõjuga kultuuriruumi on olnud tähelepanuväärne Põhja-Euroopas ning Balti riikides. Mujal praktiliselt tundmatu.

Esietendused Eestis:

Peamised osad: markii Aristide de Faublas (bariton), Madeleine de Faublas (sopran), Daisy Darlington (subrett, sopran), Mustafá Bei (buffo tenor), Célestin Formant (kõneroll), La Tangolita (metsosopran), Archibald (buffo bariton), Bébé (kõneroll), Pomerol (kõneroll).

Faabula[muuda | muuda lähteteksti]

Tegevus toimub 1932. aastal Veneetsias, Nizzas ja Pariisis ning käsitleb mesinädalatega seotud aastaselt pulmareisilt naasnud abielupaari Aristide’i ja Madeleine de Faublas’ üleelamisi. Tunda on Aristide’i endiste aegade lõbusa seltskonnaelu järellainetusi. Tal oli varem armuke, tantsijanna Tangolita. Too oli kunagi mehelt välja pressinud tšeki üheks õhtusöögiks, mille koht ja aeg jäi naise määrata. Tangolita esitabki nüüd tšeki. Aristide peab minema temaga Savoy hotelli kuulsa balli ajal erakabinetis õhtustama. Aristide on kimbatuses, sest ei soovi petta oma armastatud noort naist. Minemata ka jätta ei saa, sest Tangolita ähvardab skandaaliga.

Oma türklasest sõbra Mustafá Bei nõuandel selgitab ta Madeleine’ile, et läheb kohtuma vana sõbra, džässi-helilooja Paso Doble’iga, kes samal õhtul juhatab Savoy hotellis kontserti. Paso Doble pole aga vana mees, vaid selle nime taha varjub Madeleine’i sõbranna. Noor, ilus ja temperamentne Daisy Darlington. Neiu varakas isa ei soovi, et tütar tegeleks nii kergemeelse ametiga nagu komponeerimine.

Daisy on just oma saladuse avaldanud Madeleine’ile, kui Aristide esitab versiooni ballile mineku põhjustest. Madeleine läheb nüüd samuti Savoy ballile, et seal truudusetule mehele kätte maksta. Ta valib oma plaani läbiviimiseks noore advokaadi Célestin Formant’i. Koos ujeda noormehega läheb Madeleine Tangolita ja Aristide’i erakabineti kõrval asuvasse ruumi samuti õhtustama. Mustafá Bei on heitnud silma Daisyle. Nende suhted on kiiresti arenenud nii kaugele, et kihlutakse mikrofoni ees raadio otse-eetris. Pärast mitmeid seiklusi, segadusi ja ohtu, et Aristide’i ning Madeleine’i abielu lahutatakse, laabub lõpuks kõik hästi. Aristide ja Madeleine lepivad ära.

Muusikalugusid[muuda | muuda lähteteksti]

Aristide’i ja Mustafá duett „Est ist so schön, am Abend bummeln zu gehn”

Madeleine’i ja Aristide’i duett kooriga „Toujours l’amour, das ist mein Prinzip”

Mustafá laul „Mustafa aus Ankara”

Mustafá ülestunnistuslau „Wenn wir Türken küssen”

Kvartett „Wo waren Sie nur so lange”

Tangolita laul kooriga „Die Schöne Tangolita”

Madeleine’i aeglane foks „Niagara-Fox”

Daisy laul „Mir hat ein Mann geschworen”

Madeleine’i laulud „Ich hab’ einen Mann, der mich Liebt” Daisy

Daisy fokstrott „Känguruh”

Filmid[muuda | muuda lähteteksti]

1935 Austria/Ungari City-Film RTF. Režii Stefan Székeley. Peaosades Hans Jaray, Gitta Alpar, Felix Bressart ja Rosy Barsonyt.

1936 Ball at Savoy, Inglismaa Elstree Studios. Režii Victor Hanbury. Peaosades Conrad Nagel, Marta Labarr ja Fred Conyngham

1954 Central-Europa stuudio. Peaosades Rudolf Pracki ja Eva Ingeborg

1964 Ball at Savoy, Belgia TV film, Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie.  Peaosades Nand Buyl, Denise De Weerdt ja Jef Demedts

1971 Ball at Savoy,  Saksa FV TV film, Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF), Belgia Režii Eugen York. Peaosades Christian Ascröder, Grit Boettcher ja Bert Fortell

1985 Eesti TV venekeelne film. Režii Ago-Endrik Kerge. Peaosades Elle Kull, Jüri Krjukov, Urmas Kibuspuu, Endel Pärn, Aarne Üksküla ja Merle Talvik.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Savoy ball" kui Aivar Tomminga benefit, Sirp, 7. november 2008
  2. Savoy ball, Rahvusooper Estonia, vaadatud 12.02.2014