Sansibari revolutsioon

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Sansibari revolutsioon
Osa külmast sõjast
Winners of the Elections for Members of Parliament.jpg
Kukutatud valitsuse liikmed
Toimumisaeg 12. jaanuar 1964
Toimumiskoht Sansibari Sultanaat
(tänapäeva Sansibar, Tansaania)
Tulemus

Revolutsioon õnnestub

Osalised
Sansibari Sultanaat Revolutsionäärid
Väejuhid või liidrid
Jamshīd bin ‘Abdullāh
Muhammad Shamte Hamadi
John Okello
Jõudude suurus
Sansibari politsei 600–800
Kaotused

Sansibari revolutsioon oli revolutsioon jaanuaris 1964, millega Sansibari mustanahaline enamus kukutas sultan Jamshīd bin ‘Abdullāhi ja tema araablastest koosnenud valitsuse. Revolutsioon käigus moodustati Sansibari Rahvavabariik, mis kestis alla aasta.

Sansibari Sultanaat oli mitmerahvuseline riik, mis asus 1963. aastal Briti võimu alt iseseisvunud Tanganjika rannikulähedastel saartel. Enne iseseisvumist toimunud parlamendivalimistel õnnestus araablastel võimu juurde jääda. Araablased olid võimul olnud ajast, mil Sansibar veel Omaanile kuulus.

Kuigi mustanahalised olid 1963. aasta juulis toimunud valimistel saanud 54% häältest, ei olnud neil Sansibari parlamendis enamust. Afro-Shirazi Partei (ASP) Pemba haru noorte juht John Okello mobiliseeris 12. jaanuari hommikul 1964 Sansibari saarel 600–800 meest. Ülestõusnud alistasid politsei ning võtsid nende relvad. Pärast seda liikusid nad Stone Towni ning kukutasid sultani ja valitsuse. Mäslejad rüüstasid araablaste ja lõuna-aasialaste kodusid ja ettevõtteid ning vägistasid ja tapsid süstemaatiliselt saare araablasi ning indialasi. Täpne hukkunute arv ei ole teada, kuid see ulatus paarist sajast 20 000-ni. Sansibari uueks presidendiks ja riigipeaks sai ASP mõõdukas juht Abeid Karume.

Uue valitsuse kommunistlik suund tegi lääneriikidele muret. Kuna Sansibar asus Briti mõjusfääris, ausus Suurbritannia valitsus mõtlema sekkumise peale, kuid kuna Sansibarist kommunistlikku riiki ei saanud ning kuna Briti ja Ameerika Ühendriikide kodanikud õnnestus evakueerida, ei realiseerunud need plaanid. Idabloki riigid Ida-Saksamaa ja Nõukogude Liit ning Hiina tunnustasid kohe uut valitsust ja saatsid saarele nõustajad.

Karume asus Tanganjikaga läbirääkimistesse ning 26. aprillil 1964 kaks riiki ühinesid ning moodustasid Tansaania Ühendvabariigi. Asjatundjad arvavad, et Karume tegi seda, et ära hoida kommunistlikku riigipööret. Revolutsiooniga lõppes saarel 200 aasta pikkune araablaste võimuaeg ning selle aastapäeva tähistatakse igal aastal.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Los Angeles Times (20. jaanuar 1964). "Slaughter in Zanzibar of Asians, Arabs Told". Los Angeles Times. Lk 4. Originaali arhiivikoopia seisuga 16. jaanuar 2009. Vaadatud 16. aprillil 2009.

Allikad[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]