Sangay Ngedup

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Sangay Ngedup (2005)

Lyonpo Sangay Ngedup (sündinud 1953 Punakha ringkonnas Nobgangi külas) on Bhutani põllumajandusminister.

Sangay Ngedup oli peres teine poeg ning tal oli kaks venda ja viis õde. Neli tema õde on Bhutani kuningannad.

Ta lõpetas Indias Kalimpongis kooli Dr Graham's Homes ning sai kõrghariduse New Delhis St Stephen's College'is.

Aastal 1976 astus ta Bhutani välisteenistusse ja käis diplomaatiakursustel Austraalias ja New Delhis.

Aastal 1977 töötas ta Bhutani alalises esinduses ÜRO juures ning hiljem teise ja esimese sekretärina Bhutani kuninglikus saatkonnas New Delhis. Aastatel 1986–1989 oli Sangay Ngedup suursaadikuks Kuveidis.

Aastal 1989 viidi ta üle kaubandus- ja tööstusdirektoriks ning aprillis 1991 Plaanikomisjoni kaassekretäriks. Aastal 1992 sai ta tervishoiu peadirektoriks.

Aastal 1998 sai temast tervishoiu- ja haridusminister. Aastast 2003 on ta põllumajandusminister. 9. juulist 1999 20. juulini 2000 ja 5. septembrist 2005 7. septembrini 2006 oli ta peaminister.

Rahvusvahelised tervishoiuorganisatsioonid on tunnustanud tema tegevust riigi tervishoiusüsteemi arendamisel. Aastatel 1996–1999 oli ta Maailma Terviseorganisatsiooni Täitevkomitee esimees. Teda on nimetatud ka GAVI (Ülemaailmne Vaktsiinide ja Vaktsineerimise Liit) direktorite nõukogusse.

Ta on palju mööda Bhutanit ringi sõitnud, julgustades kaugete piirkondade meedikuid. Ta on püüdnud teha arstiabi kätesaadavaks kõigile Bhutani elanikele. See tegevus on teinud ta Bhutanis populaarseks.

Aastal 2002 sooritas ta koos veel 6 inimesega tervisematka "Liigu terviseks" Trashigangist Thimphusse. See oli 560 km pikkune jalgsimatk. Ta kavandas selle ise vahendina rahakogumiseks Bhutani Tervisefondi (Bhutan Health Trust Fund), mille eesmärk on tasuta esmatasandi arstiabi rahastamine.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Kuningas Jigme Singye Wangchuck annetas Sangay Ngedupile 24. augustil 1987 punase kabney (dasho tiitli) ja 1. jaanuaril 1998 oranži kabney (lyonpo tiitli).

Ta on saanud Ülemaaimse Tervishoiuorganisatsiooni auhinna "Tubakas ja tervis" ja Sasakawa auhinna saavutuste eest Bhutani esmatasandi arstiabi parandamisel.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Sangay Ngedup on abielus ja tal on neli last.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]