Sandefjordi lennujaam

Allikas: Vikipeedia
Sandefjordi Torpi lennujaam
Sandefjord lufthavn, Torp
IATA: TRF – ICAO: ENTO
Üldandmed
Tüüp tsiviillennuväli
Valdaja Sandefjord Lufthavn AS
Asukoht Sandefjord
Üldkõrgus 87 m
Koordinaadid 59° 11′ 12″ N, 10° 15′ 31″ E
Lennurajad
Suund Pikkus Laius Kate
18/36 2950 m 60 m asfalt
Reisijaid
Kokku (2008) 1 572 942

Sandefjordi lennujaam ehk Sandefjordi Torpi lennujaam on rahvusvaheline lennujaam Norras Vestfoldis Sandefjordi vallas.

Sandefjordi lennujaam asub Sandefjordi ja Stokke vahel ja see on nii kohaliku piirkonna lennujaam kui ka Ida-Norra odavlennujaam.

2008. aasta seisuga reisis läbi Sandefjordi lennujaama 1 572 942 reisijat, umbes kaks kolmandikku neist rahvusvahelistel marsruutidel. Odavlennuettevõtted Ryanair ja Wizzair suunavad sellesse jaama oma Oslo lennud ja nimetavad lennujaama Oslo-Torpiks, kuigi Sandefjordi lennujaam on Oslost poole kaugemal kui Gardermoen ning Sandefjordil puudub kiire rongiühendus linnaga.

Lennujaam asub Oslost 113 km lõuna poole ja Gardermoeni lennujaamast 163 km lõunas. Mossi lennujaam jääb 51 km ida poole.

Läheduses oleva Torpi raudteejaama kaudu on lennujaamal ühendus Grenlandi, Vestfoldi ja Osloga, samuti Gardermoeni lennujaamaga. Süstikbussiühendus lennujaama ja raudteejaama vahel on rongipileti hinna sees.

Mitu korda päevas sõidab Oslo vahet bussiliin Torp Expressen. See bussiliin sõidab vastavalt Ryanairi ja Wizzairi lendudele.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Sandefjordi lennujaam ehitati pärast Teist maailmasõda NATO lennujaamana. Mõne aja pärast hakkas lennujaam teenindama ka tsiviillende, mida korraldas näiteks Norsk Air, mille hiljem võttis üle Widerøe.

Pärast Gardemoeni lennujaama valmimist otsustasid Norra võimud, et Ida-Norra vajab ainult üht lennujaama. Seejärel hakkasid Stokke ja Sandefjord lennujaama juhtima eralennuväljana. Lennujaama omanikuks jäi Norra õhuvägi. 1997 alustas Ryanair lende Sandefjordi Londonist Stanstedi lennujaamast. Sellest ajast peale on Sandefjordi lennujaam olnud Ida-Norra peamine odavlennujaam.

Tulevikuplaanid[muuda | muuda lähteteksti]

2006. aasta suvel müüs Norra õhuvägi lennujaama seda seni juhtinud ettevõttele. Kohe otsustati lennujaama terminali uuendamiseks investeerida 24 miljonit Norra krooni. Reisijate registreerimine on seni olnud pudelikael ja pärast laienemist võimaldab lennujaam teenindada 2,5 miljonit reisijat aastas. Samuti kavatsetakse laiendada ruleerimisteed.

Sandefjordi lennujaama ees

Märkused[muuda | muuda lähteteksti]

Selles artiklis on kasutatud ingliskeelset artiklit en:Sandefjord Airport, Torp seisuga 13.10.2009.