San Juani maakond (Utah)

Allikas: Vikipeedia
Asend Utah' osariigis
San Juani maakonna kohtumaja Monticellos
Abajo mäed
Looduslik kaar Mesa Arch San Juani maakonna põhjaosas. Jääb Canyonlandsi rahvuspargi territooriumile

San Juani maakond (San Juan County) on maakond USA-s Utah' osariigi kaguosas. Maakonna halduskeskus on Monticello ja suurim linn Blanding.

Maakonna pindala on 20 547 km², millest 292 km² moodustab veepindala.

Elanike arv oli 2010. aasta rahvaloenduse järgi 14 746. Aastal 2000 oli elanike arv 14 413.

Maakonna pindala on 20 550 km². Veepindala on 290 km². San Juani maakond pindalalt osariigi suurim. Maakond asub osariigi kirdenurgas ning piirneb lõunas Arizona ja idas Colorado osariigiga. Maakonna kagunurgas asub punkt nimega Neli Nurka, kus kohtuvad Utah', Arizona, Colorado ja New Mexico osariigi piirid. Maakonna kõrgeim mägi on La Sali mägedes asuv Mount Peale (3879 m). Maakonna lääne- ja lõunapiiril asuvad Colorado ja San Juani jõe uuristatud sügavad kuristikud. San Juani maakonna alale jääb suur osa Canyonlandsi rahvuspargist. Maakonna lõunaosas Arizona piiril asub Monument Valley. Edelaosas piirneb maakond Powelli järvega.

Elanike arv on 2020. aasta rahvaloenduse kohaselt 14 518. 2010. aastal oli elanikke 14 746 ja 2000. aastal. Rahvastikutihedus on 0,71 in/km². Maakonnas asub mitu navaho-indiaanlaste asulat ning osa navahode ja jutide indiaanireservaatidest.

Naabermaakonnad[muuda | muuda lähteteksti]

San Juani maakonnal on USA maakondadest enim naabermaakondi – kokku 14.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

San Juani maakond moodustati 17. veebruaril 1880 Ironi, Kane'i ja Piute maakonna osadest. Maakond on saanud nime San Juani jõe järgi, mis omakorda sai nime apostel Johannese hispaaniakeelse nime järgi. Alates 1895. aastast on maakonna halduskeskus olnud Monticello.

Kaitsealad[muuda | muuda lähteteksti]

Rainbow Bridge'i rahvusmonument

USA Ajalooliste Paikade Riiklikku Registrisse (National Register of Historic Places) on kantud San Juani maakonnas 2022. aasta detsembri seisuga 39 objekti.

Linnad[muuda | muuda lähteteksti]

Maanteed[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]