Samuel Richardson

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib kirjanikust; teiste samanimeliste kohta vaata artiklit Samuel Richardson (täpsustus).

Samuel Richardson Joseph Highmore maalil.

Samuel Richardson (19. august 16894. juuli 1761) oli inglise kirjanik ja trükkal. Teda mäletatakse tänapäeval kolme kiriromaani järgi: "Pamela ehk Hüvitatud voorus" (1740), "Clarissa" (1748) ja "Sir Charles Grandisoni ajalugu" (1753).

Richardsoni esimeses abielus oli tal viis poega ja tütar, kuid kõik nad surid mõne aastaste vahedega. Pärast oma abikaasa surma abiellus ta hiljem uuesti ja kolis uude kohta elama. Teisest abielust oli tal viis tütart ja üks poeg ning täiskasvanuikka jõudsid neist neli tütart. Seega ei olnud tal kedagi, kes võtaks üle tema trükiäri.

51-aastaselt kirjutas Richardson oma esimese romaani, mille ilmumine muutis ta kohe üheks oma aja populaarsemaks ja austatumaks kirjanikuks.

Ta tundis mitmeid 18. sajandi juhtivaimaid figuure, sealhulgas Samuel Johnsoni ja Sarah Fieldingut. Londoni kirjanike seltskonnas oli ta rivaaliks Henry Fielding. Mõlemad vastasid üksteise kirja stiilidele enda romaanides.

Tema romaan Pamela oli üles tähendatud nimekirjas Index Librorum Prohibitorum, mis sisaldas katoliiklastele lugemiseks keelatud raamatuid.