Saku Õlletehas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Saku Õlletehas Õlletehase peatuse poolt vaadatuna
Saku Õlletehase kompleks Saku pargi poolt vaadatuna

Saku Õlletehase AS on Sakus asuv Eesti õlle- ja joogitootja. Eesti vanim järjepidevalt tegutsenud õlletehas.

Ettevõte ekspordib oma tooteid 20 riiki, peamised eksporditurud on Soome, Läti, Norra ja Rootsi. Samuti on ettevõtte tooteid eksporditud Saksamaale, Islandile ja Tšehhi; eksootilisematest turgudest aga näiteks veel Sierra Leonesse, Gambiasse, Seišellidele ja Vietnami. [1]

Saku Õlletehas on Carlsbergi Gruppi kuuluvate Taani, Tšehhi, Belgia, Soome ja Venemaa õlletootjate toodangu edasimüüja Eestis. Saku Õlletehase müüdavate õllesortide hulka kuuluvad näiteks Carlsberg, Tuborg, Staropramen, Kronenbourg 1664 Blanc, Baltika, Grimbergen jt.

Saku Õlletehas oli börsiettevõte, mille aktsiad olid alates 27. jaanuarist 1998 vabalt kaubeldavad Tallinna Börsi lisanimekirjas, varem olid Saku Õlletehase aktsiad registreeritud börsi vabaturul, hiljem põhinimekirjas. Viimast päeva olid Saku Õlletehase aktsiad Tallinna börsil noteeritud 19. septembril 2008.[2] Pärast börsilt lahkumist on firma sajaprotsendiline aktsiate omanik rahvusvaheline õllekontsern Carlsberg A/S.

2013. aastal töötas Saku Õlletehases keskmiselt 330 inimest. Saku müüs 2013. aastal 104 miljonit liitrit jooke. Ettevõtte tööd juhib alates 2016. aasta lõpust Baltikumi juhtkond.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tehase asutas 1820. aastal Saku mõisnik krahv Karl Friedrich von Rehbinder. Tõenäoliselt valmistati Sakus õlut juba mitu aastat varem.

Jaan Künnapi pilte 1987. aastast:

Valik Saku Õlletehase toodetavaid õllemarke[muuda | muuda lähteteksti]

Saku Originaal

Lisaks toodetakse ja müüakse siidrisarja Somersby, long drink'i (Saku GN Long Drink sari, Sinebrychoff, Seth&Riley's Garage), kääritatud jooki Mõdu ja kalja Saku Kali. Saku Õlletehase lauaveesarja kuuluvad Vichy Classique karboniseeritud ja gaseerimata lauaveed, samuti looduslike lõhna- ja maitseainetega maitsestatud Vichy Freshi, Vichy VivaSporti spordijooke, energiajooki Battery ning kofeiini- ja tauriinivaba energiajooki Super Manki. Samuti toob ettevõte maale tunnustatud Gruusia mineraalvett Nabeghlavi.

Toetustegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Saku Õlletehas oli pikka aega korvpalliklubi Tartu Ülikool / Rock nimisponsor ja toetaja. Ettevõte toetab Eesti Suusaliitu, Saku Suurhalli, mitmesuguseid muusika- ja kultuuriüritusi. Samuti on ettevõte õla alla pannud õllekultuuri arendamisele[3] ning ka kohaliku eluolu edendamisele Saku alevikus.[4]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. [1]
  2. Saku Õlletehas lahkub Tallinna börsilt ja tänab kõiki investoreid usalduse eest, Saku Õlletehas, börsiteade 19.09.2008
  3. [2]
  4. [3]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]