Saku Õlletehas

Allikas: Vikipeedia
Saku Õlletehas Õlletehase peatuse poolt vaadatuna
Saku Õlletehase kompleks Saku pargi poolt vaadatuna
Saku Originaal

Saku Õlletehase AS on Sakus asuv õlle- ja joogitootja.

Tehas on Eesti vanim järjepidevalt tegutsenud õlletehas. Tehase asutajaks oli 1820. aastal Saku mõisnik krahv Karl Friedrich von Rehbinder.

Valik Saku Õlletehase poolt toodetavaid õllemarke:

Ettevõte ekspordib oma tooteid 16 riiki, peamised eksporditurud on Soome, Poola, Läti, Leedu ja Taani. Samuti on ettevõtte tooteid eksporditud Rootsi, Inglismaale, Saksamaale ja Tšehhi; eksootilisematest turgudest aga näiteks veel Sierra Leone ja Gambia, Seišellid ja Vietnam.

Saku Õlletehas on Carlsbergi Gruppi kuuluvate Taani, Tšehhi, Belgia, Soome ja Venemaa õllede edasimüüja Eestis. Saku Õlletehase müüdavate õllesortide hulka kuuluvad näiteks Carlsberg, Tuborg, Staropramen, Kronenbourg 1664 Blanc, Baltika, Grimbergen jt.

Lisaks toodetakse ja müüakse ka siidrisarju KISS ja Somersby, long drink'i (Saku GN Long Drink sari, Sinebrychoff, Seth&Riley's Garage), kääritatud jooki Mõdu ning kalja Saku Kali. Saku Õlletehase lauaveesarja kuuluvad Vichy Classique karboniseeritud ja gaseerimata lauaveed, samuti looduslike lõhna- ja maitseainetega maitsestatud Vichy Fresh, Vichy VivaSport spordijoogid, energiajook Battery ning kofeiini- ja tauriinivaba energiajook Super Manki. Samuti toob ettevõte maale tunnustatud Gruusia mineraalvett Nabeghlavi.

Saku Õlletehas oli börsiettevõte, mille aktsiad olid alates 27. jaanuarist 1998 vabalt kaubeldavad Tallinna Börsi lisanimekirjas, varem olid Saku Õlletehase aktsiad registreeritud börsi vabaturul, hiljem põhinimekirjas. Viimast päeva olid Saku Õlletehase aktsiad Tallinna börsil noteeritud 19. septembril 2008.[1]

Peale börsilt lahkumist on firma sajaprotsendiline aktsiate omanik rahvusvaheline õllekontsern Carlsberg A/S.

2013. aastal töötas Saku Õlletehases keskmiselt 330 inimest. Saku müüs 2013. aastal 104 miljonit liitrit jooke. Ettevõtte juhatuse esimees on alates 2011. aasta detsembrist Margus Kastein.

Saku Õlletehas on korvpalliklubi Tartu Ülikool/Rock nimisponsor ja toetaja. Ettevõte toetab ka Eesti Suusaliitu, Saku Suurhalli, erinevaid muusika- ja kultuuriüritusi. Samuti on ettevõte õla alla pannud õllekultuuri arendamisele ning ka kohaliku eluolu edendamisele Saku alevikus.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Saku Õlletehas lahkub Tallinna börsilt ja tänab kõiki investoreid usalduse eest, Saku Õlletehas, börsiteade 19.09.2008

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]