Saku Õlletehas

Allikas: Vikipeedia
Saku Õlletehas Õlletehase peatuse poolt vaadatuna
Saku Õlletehase kompleks Saku pargi poolt vaadatuna

Saku Õlletehase AS on Sakus asuv Eesti õlle- ja joogitootja. Eesti vanim järjepidevalt tegutsenud õlletehas.

Ettevõte ekspordib oma tooteid 20 riiki, peamised eksporditurud on Soome, Läti, Norra ja Rootsi. Samuti on ettevõtte tooteid eksporditud Saksamaale, Islandile ja Tšehhi; eksootilisematest turgudest aga näiteks veel Sierra Leonesse, Gambiasse, Seišellidele ja Vietnami. [1]

Saku Õlletehas on Carlsbergi Gruppi kuuluvate Taani, Tšehhi, Belgia, Soome ja Venemaa õlletootjate toodangu edasimüüja Eestis. Saku Õlletehase müüdavate õllesortide hulka kuuluvad näiteks Carlsberg, Tuborg, Staropramen, Kronenbourg 1664 Blanc, Baltika, Grimbergen jt. Tootevalikus on ka siidrid, long drink'id, kaljad, veed ja energiajoogid.

Saku Õlletehas oli börsiettevõte, mille aktsiad olid alates 27. jaanuarist 1998 vabalt kaubeldavad Tallinna Börsi lisanimekirjas, varem olid Saku Õlletehase aktsiad registreeritud börsi vabaturul, hiljem põhinimekirjas. Viimast päeva olid Saku Õlletehase aktsiad Tallinna börsil noteeritud 19. septembril 2008.[2] Pärast börsilt lahkumist on firma sajaprotsendiline aktsiate omanik rahvusvaheline õllekontsern Carlsberg A/S. Ettevõtte tööd juhib alates 2016. aasta lõpust Baltikumi juhtkond.

2013. aastal töötas Saku Õlletehases keskmiselt 330 inimest. Saku müüs 2013. aastal 104 miljonit liitrit jooke.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kaasaegse tehase asutas 1820. aastal Saku mõisnik krahv Karl Friedrich von Rehbinder. Tõenäoliselt valmistati Sakus õlut siiski juba aastakümneid varem.

Eesti taasiseseisvumise järel 12. juulil 1991 andis valitsus oma korraldusega riiklikule aktsiaseltsile Saku Õlletehas loa asutada koos Rootsi firmaga Baltic Beverages Holding ühisettevõte õlle tootmiseks. Ühtlasi otsustas valitsus anda loodava ühisettevõtte põhikirjafondi 15,4 miljoni rubla väärtuses riiklikule aktsiaseltsile Saku Õlletehas kuulunud põhivahendeid. Osanikeks olid 40 protsendiga Eesti riigile kuuluv Saku Tehased, 30 protsendiga Hartwall ja 30 protsendiga Procordia. 16. veebruaril 1995 toimunud ühisettevõtte Saku Õlletehas omanike üldkoosolekul otsustati ühisettevõte kujundada ümber aktsiaseltsiks Saku Õlletehas. 10. aprillil 1995 pandi avalikku müüki 1 600 000 Saku Õlletehase aktsiat, mis moodustasid 20% ettevõtte aktsiakapitalist. Saku Õlletehase 10-kroonise nimiväärtusega aktsia hinnaks kujunes 25 krooni, mille eest tuli tasuda EVP-des.

Jaan Künnapi pilte 1987. aastast:

Toodang[muuda | muuda lähteteksti]

Saku Originaal

Lisaks toodetakse ja müüakse siidrisarja Somersby, long drink'i (Saku GN Long Drink sari, Sinebrychoff, Seth&Riley's Garage), kääritatud jooki Mõdu ja kalja Saku Kali. Saku Õlletehase lauaveesarja kuuluvad Vichy Classique karboniseeritud ja gaseerimata lauaveed, samuti looduslike lõhna- ja maitseainetega maitsestatud Vichy Freshi, Vichy VivaSporti spordijooke, energiajooki Battery ning kofeiini- ja tauriinivaba energiajooki Super Manki. Samuti toob ettevõte maale Gruusia mineraalvett Nabeghlavi.

Majandusnäitajad[muuda | muuda lähteteksti]

Saku Õlletehase müügikäive oli 2021. aasta 69,35 miljonit ning puhaskasum 8,1 miljonit eurot.[3]

2021. aastal töötas ettevõttes keskmiselt 292 töötajat.[3]

Toetustegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Saku Õlletehas oli pikka aega korvpalliklubi Tartu Ülikool / Rock nimisponsor ja toetaja. Ettevõte toetab Eesti Suusaliitu, Saku Suurhalli, mitmesuguseid muusika- ja kultuuriüritusi. Samuti on ettevõte õla alla pannud õllekultuuri arendamisele[4] ning ka kohaliku eluolu edendamisele Saku alevikus.[5]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]