Saksa spits

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Saksa spits on Saksamaa koeratõug. Seda tüüpi koeratõug hõlmab mitut erinevat tõugu. Esialgsest Saksa spitsist on arenenud mitmesuguseid kaasaegseid tõugusid ning neid registreeritakse kas eraldi tõugudena või Saksa spitsi sortidena.

Välimus[muuda | muuda lähteteksti]

Saksa spitsid on välimuselt sarnased, kuid erinevad värvi ja suuruse poolest. Saksa spitsi tõug on tavaliselt must, kuldne/kreemjas ja must, või valkjas, kuid kääbusspitsil, keskmisel ja väikeselt spitsil võivad olla ka erinevad värvikombinatsioonid. Kõikidel Saksa spitsidel on hundi või rebase sarnane pea, topelt karvkate, kõrged kolmnurkse kujuga kõrvad, ja saba, mis on keerdunud seljale. Kuigi väike spits (Kleinspitz) ja Kääbusspits/Pomeranian (Zwergspitz) näevad välja sarnased, ei ole nad tegelikult samat tüüpi koerad.

Saksa spits[muuda | muuda lähteteksti]

Rahvusvaheline Künoloogiline Föderatsioon (FCI) jaotab Saksa spitsi viieks grupiks. Saksa spits on üks tõug; nimed eristavad suurust ja värvi:

  • Keeshond - karvkate on hall mustade otsadega; suurus varieerub neljakümne kolmest viiekümne viie sentimeetrini turjaküljelt mõõdetuna; keskmiselt kaalub umbes 20 kilogrammi.
  • Suur spits (Inglise keeles "Large Spitz"; saksa keeles "Großspitz") - karvkate on valge, pruun või must; turjaküljelt mõõdetud koera suurus varieerub neljakümne kahest viiekümne sentimeetrini; kaalub umbes 15-20 kilogrammi.
  • Keskmine spits (Inglise keeles "German Spitz Mittel"; saksa keeles "Mittelspitz"; kaasaarvatud ka Ameerika Eskimo koer, inglise keeles "American Eskimo Dog") - karvkate on must, valge, kreemjas, pruun, mitmetooniline või muu; suurus varieerub turjaküljelt mõõdetuna kolmekümnest kolmekümne kaheksa sentimeetrini; kaalub umbes 7-10 kilogrammi.
  • Väike spits (Inglise keeles "Miniature Spitz"; saksa keeles "Kleinspitz") - karvkate on valge, pruun või must, oranž, hallitooniline ja muudes toonides; suurus varieerub turjaküljelt mõõdetuna kahekümne kolmest kahekümne üheksa sentimeetrini; kaalub umbes 4-5 kilogrammi.
  • Kääbusspits või Pomeranian (Inglise keeles "Dwarf Spitz"; saksa keeles "Zwergspitz") - karvkate on oranž, kreemjas, must, valge, mitmetooniline jne; suurus varieerub turjaküljelt mõõdetuna kaheksateistkümnest kahekümne kahe sentimeetrini; kaalub keskmiselt 3 kilogrammi.