Saag (film)

Allikas: Vikipeedia
"Saag"
"Saw"
Žanr õudusfilm
Režissöör James Wan
Stsenarist Leigh Whannell
James Wan
Operaator David A. Armstrong
Helilooja Charlie Clouser
Peaosades Leigh Whannell
Cary Elwes
Danny Glover
Monica Potter
Michael Emerson
Shawnee Smith
Tobin Bell
Dina Meyer
Toimetaja Kevin Greutert
Produtsent Gregg Hoffman
Mark Burg
Oren Koules
Filmistuudio Twisted Pictures
Evolution Entertainment
Saw Productions
Aasta 2004
Kestus 103 minutit
Riik  USA
 Austraalia
Keel inglise
Eelarve 1 100 000 USA dollarit
Järgnev "Saag II"
Ametlik veebileht
IMDb profiil

"Saag" (originaalpealkirjaga "Saw") on 2004. aasta Ameerika-Austraalia õudusfilm. Selle lavastas James Wan, peaosi mängivad Cary Elwes, Leigh Whannell ja Danny Glover. See on esimene film filmisarjast "Saag".

Esimest korda näidati filmi 19. jaanuaril 2004 Sundance'i filmifestivalil. Kinodesse jõudis film USA.s 29. oktoobril ja Austraalias 2. detsembril 2004.

Süžee[muuda | muuda lähteteksti]

Arst Lawrence Gordon ja Adam Faulkner ärkavad räämas vannitoas. Nad on aheldatud selle vastasnurkadesse. Nende vahel lebab verine mees, kes on nähtavasti end maha lasknud. Lawrence ja Adam ei saa algul aru, kuidas nad sellesse olukorda on sattunud. Nad kuulevad diktofonilt aeg-ajalt juhtnööre võimalikuks pääsemiseks. Tasapisi hakkab neile meenuma, mis on juhtunud. Vaatajale näidatakse tagasivaatekaadreid.

Selgub, et nad on psühhopaadist sarimõrvari Jigsaw' meelevallas. Jigsaw asetab oma ohvrid eluohtlikkesse olukordadesse ning piinab neid enamasti mehaaniliste seadmete abil. Ohvrid saavad surma vältida ainult juhul, kui nad ennast või teisi vaimselt või füüsiliselt haavavad. Jigsaw jälgib neid.

Üht Jigsaw' juhtnööri järgides leiavad Lawrence ja Adam loputuskastist kaks saagi. Nad ei saa täpsemaid juhiseid, mida nendega peale hakata. Lawrence teeb kindlaks, et ahelaid läbi saagida pole nendega võimalik. Ainus viis saagide abil vabaneda on jalg läbi saagida. Lawrence'ile, kelle perekonna Jigsaw on röövinud, lubatakse, et pere jäetakse ellu, kui Lawrence Adami tapab. Adam saab juhtnööriks ainult, et ta peab nägema oma suremist, kui ta midagi ette ei võtta. Katse Jigsaw'd üle kavaldada, etendades, et Lawrence mürgitab Adami, kukub läbi. Etteantud aeg saab otsa.

Lawrence, kes on mobiiltelefoni abil oma perekonnaga ühenduses, kuuleb laske ja karjeid. Paanikahoos saeb ta endal jala maha. Ta saab kätte verise mehe püstoli ning haavab Adamit raskelt, ilmselt tahtes teda tappa. Ta ei tea, et tema naisel ja tütrel on õnnestunud pääseda. Nende röövijaks osutub Zep Hindle, sanitar haiglast, kus Lawrence töötab. Zep ilmub kohale ja Adam tapab ta loputuskasti kaanega.

Lawrence lubab Adamile abi kutsuda. Ta roomab ruumist välja, vererada järel. Tuleb välja, et Zep oli vaid Jigsaw' ohver: Jigsaw mürgitas ta ning sundis röövima Adami, Lawrence'i ja Lawrence'i naise ning tütre. Nüüd tõuseb enesetapjaks peetu vannitoa keskel püsti: tema ongi Jigsaw. Verise mehe maski alt ilmub nähtavale vanem mees, kelles vaataja tunneb tagasivaatekaadri järgi ära ühe Lawrence'i patsiendi, kes põeb vähki. Adam võtab põrandalt püstoli ja proovib Jigsaw'd maha lasta, kuid Jigsaw ennetab teda. Ta annab Adamile elektrilöögi elektrišokimasinaga, mida Lawrence ja Adam olid kasutanud, etendades Adami mürgitamist. Jigsaw väljub ruumist sõnadega "Mäng on läbi" (Game over) ning jätab aheldatud ja karjuva Adami vannituppa lamama.

Kõrvalsüžees, mida näidatakse tagasivaatekaadritena, on politseinikud Tapp ja Sing mõrtsuka jälil. Kui nad püüavad teda vahistada, asetab ta järjekordse ohvri eluohtlikku olukorda. Sellepärast peavad nad kõigepealt katsuma ohvrit vabastada. Ohver on aheldatud tooli külge ning puurid püüavad mõlemalt poolt tema kaela läbi puurida. Et ohvrit vabastada, peab Sing võtmekimbust paljude võtmete seast õige leida. See tal õigeaegselt ei õnnestu, kuid ta purustab puurid püstolilaskudega. Jigsaw haavab Tappi raskelt. Sing satub lõksu ja lastakse maha.

Kuigi Tapp on nii kehaliselt kui ka vaimselt omadega läbi, püüab ta jätkuvalt mõrtsukat kinni võtta. Et ta kahtlustab Lawrence'it, jälgib ta tema korterit ning näeb osa pantvangide võtmisest.

Näidatakse mõrtsuka mõningaid varasemaid tegusid. Iga kord meenutatakse ohvritele vigu, mis nad psühhopaadi arvates oma elus on teinud. Nüüd peavad nad mõrtsuka meelest nende piinade kaudu, mida nad oma elu päästmiseks enesele peavad tekitama, oma elu jälle hindama õppima.

Heroiinisõltlasest Amanda leiab end aheldatuna aparaadi külge, mis teatava aja pärast purustab tema lõualuu ja pea. Et saada kätte võtit, peab ta lõikama lahti mao teisel ohvril, kes on uimastite mõju all. Amanda on varasematest ohvritest ainus, kes ellu jääb.

Paul on mõne aja eest teinud enesetapukatse, endal arterid läbi lõiganud. Ta ärkab okastraadiga kaetud ruumis. Et vabaneda, peab ta leidma väljapääsu läbi okastraadi, enne kui sulgub laeluuk, mis on ainsaks väljapääsuks. Ta sureb.

Mark ärkab pimedas ruumis, mille seinad on täis arvukombinatsioone. Keskel on seif ja põlev küünal. Tema keha on kokku määritud kergesti süttiva ainega. Ta saab teada, et tal on kehas aeglase toimega mürk. Et saada seifist kätte vastumürk, peab ta minema, küünal käes, paljajalu läbi kildude seina juurde, millel on arvukombinatsioon seifi avamiseks. Mark läheb põlema ja hukkub.

Osatäitjad[muuda | muuda lähteteksti]

Tulu[muuda | muuda lähteteksti]

Film tõi esimese linastusnädalaga sisse 18 276 468 USA dollarit. 9 nädala jooksul saadi tulu 103 096 345 dollarit.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. boxofficemojo.com, vaadatud 10.08.10

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]