STS-61-C

Allikas: Vikipeedia
STS-61-C
Columbia startimas missioonile STS-61-C
Operaator NASA
COSPAR ID 1981-034A
SATCAT 16481
Missiooni kestus 2 päeva 6 tundi 20 minutit 53 sekundit
Läbitud vahemaa 4 069 481 km
Läbitud orbiite 98
Kosmoseaparaadi omadused
Kosmoseaparaat kosmosesüstik Columbia
Meeskond
Meeskonna suurus 7
Meeskonna liikmed Robert L. Gibson
Charles Bolden
George D. Nelson
Steven A. Hawley
Franklin R. Chang-Diaz
Clarence W. Nelson
Robert J. Cenker
Missiooni algus
Stardi aeg 11.55.03, 12. jaanuar 1986 (UTC)
Stardikompleks Kennedy Kosmosekeskuse stardikompleks 39
Missiooni lõpp
Maandumise aeg 13.58.51, 18. jaanuar 1981 (UTC)
Maandumispaik Edwardsi õhujõudude baas
Orbiidi elemendid
Taustsüsteem geotsentriline orbiit
Režiim Maa-lähedane orbiit
Perigee 331 km
Apogee 338 km
Orbiidi kalle 28,5 kraadi
Tiirlemisperiood 91,2 minutit

MSTS-61-C meeskond. Tagareas (vasakult): Bill Nelson, Hawley, George Nelson. Esireas (vasakult): Cenker, Bolden, Gibson, Chang-Diaz

STS-61-C oli NASA Space Shuttle'i programmi 24. ja kosmosesüstik Columbia seitsmes missioon.

See oli esimene kord pärast missiooni STS-9, mil missiooni teenindas Columbia. STS-61-C startis Kennedy Kosmosekeskusest 12. jaanuaril 1986 ja maandus 18. jaanuaril. Meeskonnas olid teine afroameeriklasest piloot ja tulevane NASA peadirektor Charles Bolden ning esimene Costa Rica astronaut Franklin Chang-Diaz. Lisaks oli meeskonnas teine ametis olev USA poliitik, Bill Nelson. See oli viimane edukas missioon enne Challengeri katastroofi, mis toimus 10 päeva pärast Columbia maandumist.

Meeskond[muuda | muuda lähteteksti]

Iste[1] Stardil Maandumisel
1 Gibson Gibson
2 Bolden Bolden
3 G. Nelson Chang-Diaz
4 Hawley Hawley
5 Chang-Diaz G. Nelson
6 B. Nelson B. Nelson
7 Cenker Cenker

Ettevalmistused[muuda | muuda lähteteksti]

STS-61-C oli esimene missioon enam kui kahe aasta jooksul, mida teenindas kosmosesüstik Columbia, sest pärast missiooni STS-9 saadeti Columbia kaasajastamiseks remonti. Remondi käigus paigaldati Columbia sabakiilu külge infrapunakaamera, mis pidi atmosfääri sisenemise ajal jälgima vasaku tiiva kuumenemist. Kaamerat kasutati veel ainult paaril missioonil, kuid selle kinnituskoht oli Columbial alles kogu ülejäänud teenistusaja. Remondi käigus eemaldati ka pilootide katapultistmed, mis asendati tavaliste istmetega ja paigaldati HUD ekraanid.

Missiooni kokkuvõte[muuda | muuda lähteteksti]

Missiooni starti tuli edasi lükata neli korda ja algselt 18. detsembril 1985 startima pidanud Columbia startis 12. jaanuaril 1986.

Missiooni peamine eesmärk oli viia orbiidile Satcom K1 satelliit. Satelliidi orbiidile paigutamine möödus edukalt ja meeskond asus seejärel süstiku pardal tegema teaduslikke eksperimente keemias, bioloogias, astronoomias jne. Muuhulgas tegeles Cenker USA õhujõudude tellitud salastatud eksperimendiga, mis Boldenile antud info kohaselt oli infrapunakaamera prototüüp.

STS-61-C pidi algselt kestma seitse päeva, kuid NASA otsustas missiooni pärast neljandat päeva lõpetada, sest stardi hilinemine oli põhjustanud ka järgmise missiooni, STS-51-L, hilinemise. Maandumine tuli halva ilma tõttu neli korda edasi lükata ja see õnnestus viiendal katsel. Columbia maandus Edwardsi õhujõudude baasis 18. jaanuari varahommikul.

Naljapilt[muuda | muuda lähteteksti]

Ametliku meeskonnapildi tegemise ajal tegi NASA fotograaf ka naljapildi, kus meeskonnaliikmetel olid peas kiivrid ja nende näod olid visiiriga kaetud.

STS-61-C meeskonna naljapilt

Viited[muuda | muuda lähteteksti]