S. R. Ranganathan

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Shiyali Ramamrita Ranganathan (9. august 189227. september 1972) [1] oli India matemaatik ja raamatukoguhoidja.[2][3]

Ta töötas välja viis raamatukogunduse seadust ning vähetuntud, aga mõjuka koolonliigituse. Teda peetakse India raamatukogunduse isaks. Ta töötas viis aastat matemaatikaprofessorina Mangalore'i, Coimbatore'i ja Madrase Ülikoolis, vaatamata sellele, et töötamise tegi keeruliseks kogelemise kõnehäire.[4]

Esialgu ei kavatsenud Ranganathan raamatukoguhoidjana töötada, aga kui 1923. aastal otsis Madrase Ülikool raamatukokku töötajat, kes korrastaks halvasti organiseeritud kogu, otsustas ta kandideerida ja ta valiti välja 900 kandidaadi hulgast. Tema teadmised raamatukogunduse valdkonnas piirdusid artiklitega Encyclopædia Britannicast, seetõttu läks ta Londonisse raamatukogundust õppima. Seal tekkis tal huvi liigitusega seotud probleemide vastu ja 1933. aastal kujundas ta koolonliigituse kavandi.

Kui Ranganathan Indiasse tagasi pöördus, oli ta veendunud, et India rahvale on ühtne raamatukogusüsteem väga oluline. Järgmised kakskümmend aastat töötas ta Madrase Ülikooli raamatukogu direktorina. Selle aja jooksul asutas ta Madrase Raamatukogude Ühingu ning osales rahvaraamatukogude ning India Rahvusraamatukogu rajamisel.

1932. aastal sõnastas ta viis raamatukogunduse seadust:

  • Raamatud on mõeldud kasutamiseks
  • Igale raamatule tema lugeja
  • Igale lugejale tema raamat
  • Säästa lugeja aega
  • Raamatukogu on arenev organism[5]

Pärast 20 aastat töötamist lahkus Ranganathan Madrase Ülikoolist juhtkonnaga tekkinud erimeelsuste tõttu ja ta asus professorina tööle Vārānasis Banarasi Hindu Ülikooli raamatukogus. 1955–1957 elas Ranganathan Zürichis, sest tema poeg abiellus Euroopast pärit naisega. Taoline ebatraditsiooniline suhe talle ei meeldinud ja ta pöördus tagasi Indiasse, kuid ta suutis luua ja säilitada arvukaid kontakte Euroopa raamatukogunduse valdkonnas töötavate inimestega.

1957. aastal anti talle Padma Shri, mis on India neljanda järgu orden tsiviilisikutele. 1962. aastal asutas Ranganathan Bangalores Dokumentatsiooni Teadus- ja Koolituskeskuse. 1965. aastal sai ta panuse eest raamatukogundusse India valitsuselt riikliku teadusprofessori tiitli.

Ranganathan suri 27. septembril 1972 pikaajalise raske bronhiidi tagajärjel.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Shiyali Ramamrita Ranganathan". Encyclopædia Britannica, 18.09.2013. Vaadatud 11. märtsil 2015.
  2. Broughton, Vanda (2006). Essential Classification. London, Facet Publishing. ISBN 978-1-85604-514-8
  3. Indian Statistical Institute Library and Sarada Ranganathan Endowment for Library Science. "S. R. Ranganathan – A Short Biography." Indian Statistical Institute.
  4. Srivastava, A.P. (1977). Ranganathan: A pattern maker. New Dehli: Metropolitan Book Co., p. 125.
  5. "Five Laws of Library Science". University of Southern California. Vaadatud 11. märtsil 2015.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]