Süsinikkondriidid

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Süsinikkondriit)
Jump to navigation Jump to search

Süsinikkondriidid on kondriitmeteoriitide klass, mis hõlmab 8 kondriitmeteoriitide rühma ja mõningaid rühmitamata meteoriite. Süsinikkondriitide seas on ka mõned seni teadaolevalt kõige vanemad ja primitiivsemad meteoriidid. Kõigist Maale langenud meteoriitidest moodustavad süsinikkondriidid 4,6%.[1]

Tuntumate süsinikkondriitide seas on Allende, Murchisoni, Orgueili, Ivuna, Murray, Tagishi järve ja Sutter's Milli meteoriit.

Koostis ja liigitus[muuda | muuda lähteteksti]

Mõned süsinikkondriidid. Vasakult paremale: Allende, Yukoni ja Murchisoni meteoriit

Süsinikkondriitide rühmi tähistatakse kahetäheliste lühenditega, milles C on lühend sõnast carbonaceous ja järgnev täht (I, V, M, R...) vastab leiukohale, kust vastava rühma iseloomulikuim esindaja leiti (I – Ivuna, V – Vigarano jne).

Mõnele süsinikkondriidirühmale – iseäranis CM- ja CI-rühmale, on iseloomulik suhteliselt suur vee (3–22%)[2] ning ka orgaaniliste ühendite sisaldus. Põhiliselt koosnevad nad silikaatidest, oksiididest ja sulfiididest, lisaks võib neis leiduda mineraale oliviini ja serpentiini. Lenduvate orgaaniliste ühendite ja vee olemasolu viitab sellele, et alates tekkimisest pole neid tugevalt läbi kuumutatud (>200 °C), mistõttu võib nende koostis olla lähedane materjalile, millest kunagi moodustus Päikesesüsteem. Teistesse süsinikkondriidirühmadesse (CO, CV, ja CK) kuuluvad meteoriidid on lenduvate orgaaniliste ühendite poolest vaesemad ja mõned neist on viibinud kõrgete temperatuuride käes.

CI-rühm[muuda | muuda lähteteksti]

See rühm on nimetatud Ivuna meteoriidi järgi ning keemiliselt koostiselt sarnanevad selle rühma kondriidid Päikese fotosfääriga. CI-rühma süsinikkondriidid on siiani leitud meteoriitidest ühed primitiivsemad.

CI-kondriitide veesisaldus on tavaliselt suhteliselt suur (kuni 22%).[2] Veel leidub neis orgaanilist ainet aminohapete[3], polütsükliliste aromaatsete süsivesikute jms näol.[4] Lisaks võib neist leida füllosilikaate ning magnetiidi- ja oliviinikristalle. Arvatakse, et nad pole sattunud kõrgema kui 50 °C temperatuuri kätte. See viitab sellele, et nad tekkisid Päikesesüsteemi moodustanud akreditsiooniketta välimises osas.

Tuntuimad CI-rühma kondriidid on Ivuna, Orgueili, Alaisi, Tonki ja Revelstoke'i meteoriit. Mitmeid muid on leidnud Jaapani teadlased Antarktikast. Üldiselt on CI-rühma meteoriidid Maa-pealsetes ilmastikuoludes vähe vastupidavad ning pärast allakukkumist ei pruugi nad ülimalt kaua säilida.

CV-rühm[muuda | muuda lähteteksti]

NWA 3118, CV3

See rühm on saanud oma nime Vigarano järgi (Itaalia). Enamik neist kondriitidest kuulub petrologilisse tüüpi 3.

Teada olevaid CV kondriite:

CM-rühm[muuda | muuda lähteteksti]

Rühma nimi on pandud Mighei kondriidi järgi, kuid CM-rühma kõige kuulsam ja põhjalikumalt uuritud meteoriit on Murchisoni meteoriit. CM-kondriite teatakse selle poolest, et nad sisaldavad hulgaliselt erinevaid orgaanilisi ühendeid, näiteks aminohappeid ja DNA koostises olevat puriini/pürimidiini.[5]

CR-rühm[muuda | muuda lähteteksti]

See rühm on saanud oma nime Renazzo meteoriidi järgi (Itaalia). Kõige tõenäolisemaks taevakehaks, millelt need meteoriidid pärinevad on 2 Pallas.

CR kondriite:

Teisi kuulsaid CR kondriite:

CH-rühm[muuda | muuda lähteteksti]

CH kondriidid võivad sisaldada kuni 40% metalle (sealt ka "H" – "high metal").[6] ning nad on kõige metalliderikkamad kondriidid üldiselt. Esimesena leitud sellesse rühma kuuluv meteoriit kannab nime ALH 85085. Keemiliselt koostiselt on need kondriidid lähedased CR- ja CB-rühma kondriitidega. Selle rühma kondriidid võivad olla kahte petroloogilist tüüpi, kas tüüpi 2 või 3.[7]

CB-rühm[muuda | muuda lähteteksti]

Selle rühma nimi tuleb rühma kõige tuntumast meteoriidist: Bencubbini meteoriidist. Kuigi CB-kondriitide koostiseks on +50% raud-nikkel, on nende mineraloogilised ja keemilised omadused üsna sarnased CR kondriitide omadega ning neid ei klassifitseerita mesosideriitideks. CB-rühma kondriite kutsutakse ka "bencubbiniitideks".

CK-rühm[muuda | muuda lähteteksti]

See rühm on nime saanud Karoonda meteoriidi järgi. CK-kondriidid sarnanevad CO- ja CV-rühma kondriitidega.[7]

CO-rühm[muuda | muuda lähteteksti]

Rühm on saanud nime Ornansi meteoriidi järgi (Prantsusmaa). Kondrite läbimõõt on ainult umbes 0,15 mm. Nad kuuluvad kõik petroloogilisse tüüpi 3.

Tuntud CO-kondriite:

Veel kuulsaid leide:

Rühmitamata süsinikkondriidid[muuda | muuda lähteteksti]

Kuulsaim:

Orgaaniline aine süsinikkondriitides[muuda | muuda lähteteksti]

Murchisoni meteoriit

Ehrenfreund jt (2001)[3] leidsid, et Ivuna ja Orgueili meteoriitides on aminohappete sisaldus palju väiksem kui CM-kondriitides (~30%) ja et neil oli eristatavalt suurem β-alaniini, glütsiini, γ-aminobutüürhappe ja β-amino-n-butüürhappe sisaldus, kuid väike α-aminoisobutüürhappe (AIB) ja isovaliini sisaldus. See viitab, et Ivuna ja Orgueili on tekkinud ja pärit muudelt taevakehadelt kui CM-kondriidid tavaliselt ning erinevad on olnud ka orgaaniliste ainete sünteesirajad. Enamik orgaanilisest süsinikust CI- ja CM-rühma süsinikkondriitides on mittelahustuv keerukas materjal, meenutab natuke kerogeeni. Kerogeenitaolist ainest võib leida ka Marsilt pärit meteoriidist ALH84001 (akondriit).

CM-rühma kuuluvast Murchisoni meteoriidist on leitud üle 70 maavälist päritolu aminohappe ja lisaks veel teisi orgaanilisi ühendeid nagu karboksüülhappeid, hüdroksükarboksüülhappeid, sulfoonseid ja fosfoonseid happeid, alifaatseid, aromaatseid ja polaarseid süsivesikuid, fullereene, heterotsükleene, karbonüülühendeid, alkohole, amiine ja amiide.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Bischoff, A., Geiger, T. Meteorites for the Sahara: Find locations, shock classification, degree of weathering and pairing. – Meteoritics, 1995, kd 30, nr 1, lk 113–122.
  2. 2,0 2,1 Norton, O. Richard (2002). The Cambridge Encyclopedia of Meteorites. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 121–124. ISBN 0-521-62143-7. 
  3. 3,0 3,1 Ehrenfreund, Pascale; Daniel P. Glavin, Oliver Botta, George Cooper, and Jeffrey L. Bada (2001). "Extraterrestrial amino acids in Orgueil and Ivuna: Tracing the parent body of CI type carbonaceous chondrites". Proceedings of the National Academy of Sciences 98 (5): 2138–2141. Bibcode:2001PNAS...98.2138E. PMC 30105. PMID 11226205. doi:10.1073/pnas.051502898. 
  4. Wing, Michael R.; Jeffrey L. Bada (1992). "The origin of the polycyclic aromatic hydrocarbons in meteorites". Origins of Life and Evolution of the Biosphere 21 (5–6): 375–383. Bibcode:1991OLEB...21..375W. doi:10.1007/BF01808308. 
  5. "APOD: 2012 April 28 – Sutter's Mill Meteorite". APOD. NASA & MTU. 28. aprill 2012. Vaadatud 6.05.2012. 
  6. Norton, O. Richard (2002). The Cambridge Encyclopedia of Meteorites. Cambridge: Cambridge University Press. p. 139. ISBN 0-521-62143-7. 
  7. 7,0 7,1 "Carbonaceous chondrite" Meteorite.fr: All About Meteorites: Classification