Südameasi

Allikas: Vikipeedia
"Südameasi"
"Heartbeat"
Žanr krimi, arstisari
Stsenarist Peter Gibbs
Jane Hollowood
Režissöör Gerry Mill
Peaosades William Simons
Derek Fowlds
Mark Jordon
Nick Berry
Peter Benson
Tunnusmuusika helilooja Bob Montgomery, Norman Petty
Tunnusmuusika esitaja Nick Berry
Riik  Suurbritannia
Keel inglise
Hooaegu 18 Muuda Vikiandmetes
Jagusid 372 Muuda Vikiandmetes
Tootmine
Produtsent Keith Richardson
Jao kestus 50 minutit
Linastamine
Kanal ITV
Esmaeeter 10. aprill 1992 – 2009
Eesti kanal ETV, TV3
Välislingid
Ametlik koduleht
Sissekanne IMDb-s

"Südameasi" on Suurbritannia politseisari, mis valmis aastatel 19922009 kommertstelekanalis ITV (endine Yorkshire Television).

Eestis on sarja näidanud Eesti Televisioon[1] ja TV3.

"Südameasja" sündmustik toimub 1960. aastate Inglismaa väikelinnas.

Seriaali aluseks on Nicholas Rhea poolautobiograafilised konstaablisarja lood[2]. "Südameasja" tunnusmeloodiaks on Buddy Holly tuntuks lauldud lugu "Heartbeat", mida sarjas esitab Nick Berry[1].

Võttepaigad[muuda | muuda lähteteksti]

Goathlandi raudteejaam (North Yorkshire Moors Railway) oli aastatel 2005–2007 Aidensfieldi raudteejaama võttepaik[3]

"Südameasja" peamised võttepaigad asuvad North Yorkshire'is Goathlandi külas (sarjas Aidensfield) ja selle ümbruses, näiteks nõmmevaated on filmitud North York Moorsi rahvuspargis. Osa linnastseene on filmitud külast ligi 15 kilomeetri kaugusel asuvas sadamalinnas Whitbys[4].

Aidensfield Armsi kõrtsi võtteplatsiks oli Goathlandi hotell. Esimese nelja aasta jooksul toimus filmimine hotelli baaris. Hiljem koliti stuudioseinte vahele, kuhu ehitati baari täpne interjöör. Kõrtsi ümbrust kujutavad välivõtted toimusid endiselt hotelli juures[5]. Lord Ashfordly kodu Ashfordly Halli võtted toimusid Thornton Watlassis asuvas Thornton Watlass Hallis[6].

Küla konstaabli elukohta Aidensfieldi politseimaja filmiti Askwithis ja Ashfordly politseijaoskonda West Yorkshire'is Otleys. Suurlinnaelu kujutavad osad filmiti Leedsis, Yorkis, Sheffieldis, Hullis, Middlesbrough's, Northallertonis, Harrogate'is ja Saltburn-by-the-Seas[7].

Sündmustiku aeg[muuda | muuda lähteteksti]

"Südameasja" sündmustik algab 1964. aastal (näiteks osas 1/3 mainitakse "äsja ilmunud" biitlite filmi ja albumit "A Hard Day's Night") ja areneb otsekui reaalajas, kuni jõutakse 1969. aastasse.

Otseseid ajaviiteid kohtab näiteks osas 3/7 ("Father's Day"), kus hiljuti surnud mehe kirstu kaanel on kiri "surnud 4. mail 1965", ja osas 7/17 ("Brainstorm"), kus on näha logiraamatu dateeringut 20. august 1967. Reaalset ajaloosündmust on kujutatud osas 16/21 ("One Small Step"), kus Aidensfieldi elanikud kogunevad kõrtsi vaatama Apollo 11 maandumist Kuule (20. juuli 1969).

Näitlejad ja tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

Politseikonstaabel Nick Rowan (Nick Berry)

1992. aastal eetrisse jõudnud lugu algab sellest, kuidas noor abielupaar, politseikonstaabel Nick Rowan (Nick Berry) koos arstist abikaasa Kate Rowaniga, kolib Londonist Yorkshire'i krahvkonda Aidensfeldi külla[1]. Esimesed seeriad keskendusid täielikult kahele peategelasele ning nende tegemistele külas. Hiljem, kui sari populaarsust kogus, hakati igas osas käsitlema ühte kriminaalset ja meditsiinilist süžeeliini, millele lisati vürtsiks Aidensfieldi elanike igapäevaseid rõõme ja muresid.

Peagi hakkasid sarja kõrvalliinides tegutsema külakõrtsi Aidensfield Arms perenaine Gina Ward (Tricia Penrose), autoremonditöökoja (Aidensfield Garage) omanik ja surnumatja Bernie Scripps (Peter Benson) ning veidi kohtlase olemisega takso- ja veoautojuht David Stockwell (David Lonsdale). Pärast Kate Rowani surma leiab Nick uue armastuse ning abiellub kohaliku õpetaja Jo Westoniga (Juliette Gruber). Hiljem emigreerub paar Kanadasse.

Sarja jooksul on vahetunud mitmed kesksed tegelaskujud, nii Aidensfieldi konstaablid kui ka perearstid. "Südameasja" raudvarasse kuuluvad politsei vanemkonstaabel, hilisem kõrtsiomanik Oscar Blaketon (Derek Fowlds, 19922009), staažikas politseinik Alf Ventress (William Simons, 19922009) ning konstaabel Philip (Phil) Montgomery Bellamy (Mark Jordon, 19922007).

Sarja koomika eest hoolitsevad küla kelmid.

Politsei[muuda | muuda lähteteksti]

Ashfordly vanemkonstaablid[8][muuda | muuda lähteteksti]

 • Derek Fowlds – Oscar Blaketon, hiljem pensionil (1992–2009). Politseiteenistuse ajal kapriisne, küüniline ja kõiges kahtlev vanemkonstaabel. Vanemaks saades muutub tasakaalukamaks. Erilist peavalu valmistab talle küla kelm Claude Greengrass (Bill Maynard). Pärast infarkti saadetakse Blaketon erru. Ta töötab Aidensfieldi postkontoris ja universaalkaupluses ning lõpuks saab Aidensfield Armsi omanikuks, kus töötab koos endise omaniku vennatütre Ginaga (Tricia Penrose). Oscar Blaketon on lahutatud ja tal on poeg Graham, kes teda aeg-ajalt külastab. Ta kuulub kohaliku omavalitsuse volikogusse. Vana sõbra Alfred Ventressiga teeb ka eradetektiivitööd.
 • Nick Berry – Nicholas (Nick) Rowan, alguses Aidensfieldi küla konstaabel (1992–1998).
 • Philip Franks – Raymond Craddock (1998–2002). Korralik, kuid edev ja puhevil waleslane. Tema hobid on jalgrattasõit ja tantsimine. Sarja 8. hooajal läheb abikaasast Pennyst lahku, kuid mõne aja pärast (11. hooajal) nende suhted paranevad. Samal ajal Raymond Craddock edutakse ning paar lahkub Ashfordlyst.
 • Georgie Glen – Jennifer Nokes (2000–2001, 2003–2005, 2009). Vanemkonstaabel, kes asendab sarjas eri aegadel Ashfordly vanemkonstaableid.
 • Duncan Bell – Dennis Ian Merton ( 2002–2004). Range ja väärikas šotlane. Igati lugupeetud ülemus. Abiellub apteeker Jenny Latimeriga (Sarah Tansey). Pingeline töö muudab aga abielu keeruliseks ning pärast naise haigestumist otsustab Merton teenistusest lahkuda (14. hooaeg).
 • John Duttine – George Miller (2005–2009). Range yorklane. Enne Ashfordlyt töötas Yorki linna politseis. Elab Yorkis naise Jeannie (Jessica Turner) ning rahuaktivistist tütre Jo (Pip Ripley) ja teise tütre Cheryliga. George'i isa töötas kogu elu söekaevanduses ja ka George on seal noorena töötanud.

Aidensfieldi küla konstaablid[muuda | muuda lähteteksti]

Seerias kasutatud politseiauto Ford Anglia

Teisi Ashfordly politseinikke[muuda | muuda lähteteksti]

 • William Simons – konstaabel Alfred (Alf) Ventress, hiljem ametnik politseijaoskonnas (1992–2009). Sümpaatne ja tagasihoidlik, ambitsioonitu ja erilise motivatsioonita. On kuulus oma entsüklopeediliste teadmiste poolest. Kirglik suitsetaja. Alf Ventress on abielus (aeg-ajalt mainitakse sarjas missis Ventressi), kuid tema naist ei näidata üheski osas. Tal on tütar Gail, kes elab Cardiffis (osa 6/8).
 • Mark Jordon – konstaabel Philip (Phil) Montgomery Bellamy (1992–2007). Vaoshoitud, suure südame ja hea huumorimeelega küla konstaabel. Phili suur armastus on kõrtsi perenaine Gina Ward, kuid suhe temaga toob Philile ka hingepiinu, valu ja ängistust. Abiellumise nimel loobub ta korra politseitööst. Esimese lapse surm viib neid Ginaga lahku. Pärast pikka üksindust üritab Phil luua suhet kohaliku apteekri Jenny Latimeriga. Mõned aastad hiljem abiellub ta kolme lapsega üksikema Debbie Blackiga, kuid kooselu hakkavad varjutama naise alkoholiprobleemid. Hilisem avastus, et Debbie esimene abikaasa on siiski elus, muudab nende abielu kehtetuks. Naine siirdub koos lastega Lõuna-Aafrikasse. Aeg parandab haavad ning Gina ja Phili suhted soojenevad taas. Phili hoiab tagasi kartus kaasasündinud südamehaiguse ees, mis on hauda viinud tema isa ja vanaisa. Tegelikult pole tema seisnud nii tõsine. Pärast edukat operatsiooni teeb Phil haiglavoodis olles Ginale abieluettepaneku, mille naine vastu võtab. Konstaabli elu lõppeb traagiliselt: ta hukkub ühe haarangu käigus. Phili poeg, kes peagi sünnib, saab tema nime.
 • Ryan Early – konstaabel Thomas (Tom) Nicholson (2001–2002). Innukas ja heatahtlik Nicholson saabub Ashfordlysse Scarborough'st. Üritab liini ajada nii Gina Wardi kui ka Jenny Latimeriga. Hukkub kurjategija kinnipüüdmisel.
 • Steven Blakeley – konstaabel Geoffrey (Geoff) Younger (2004–2009). Äsja teenistusse tulnud noor ja roheline politseinik. Igati püüdlik, kuid liigses agaruses teeb sageli koomilisi vigu. Geoffi süda kuulub autotöökojas töötavale Rosiele, kuid ta ei leia vastuarmastust. Geoffi isa on paadunud alkohoolik.
 • Clare Wille – kriminaaluurija Rachel Dawson (2006–2009). Range kriminaalpolitsei vanemkonstaabel. Üritab suhteid luua nii Rob Walkeri kui ka Joe Masoniga. Saab haavata ja lahkub teenistusest (armuafäär endast kõrgemal seisva politseinikuga).
 • Rupert Ward-Lewis – konstaabel Don Wetherby (2007–2009). Politseinik saabub Ashfordlysse, et asendada Aidensfieldi ajutist konstaablit Joe Masonit. Kuid esimesel teenistuspäeval hukkub haarangu käigus konstaabel Philip Bellamy ning meest palutakse jääda surnud kaaslast asendama. Juhtum tekitab Donis aeg-ajalt süümepiinu. Tegeleb politseinike leskede fondiga. Don Wetherby on abielus ja ühe poja isa. Peagi kooselu puruneb. Meest ahistab vaimuhaige naine, endine tuttav Northallertonist.

Meditsiinipersonal[muuda | muuda lähteteksti]

Goathland Hotel. Sarjas küla kõrts Aidensfield Arms

Aidensfieldi arstid[muuda | muuda lähteteksti]

Muu meditsiinipersonal[muuda | muuda lähteteksti]

Aidensfield Armsi töötajad[muuda | muuda lähteteksti]

Aidensfield Garage

Küla kelmid[muuda | muuda lähteteksti]

Aidensfieldi autoremonditöökoja töölised[muuda | muuda lähteteksti]

Tunnusmuusika[muuda | muuda lähteteksti]

Sarja tunnusmuusikaks on Buddy Holly rockabilly-hitt "Heartbeat"[9], mille autorid on Bob Montgomery ja Norman Petty. Laul pärineb plaadilt "The Buddy Holly Story" (1958). Laulu uusversioon Nick Berry esituses jõudis 1992. aastal Suurbritannia singlite edetabelis teisele kohale[10]. Eesti ansambel Kollane Allveelaev G tegi loost eestikeelse kaveri pealkirjaga "Südameasi".

Sarja jaod[muuda | muuda lähteteksti]

"Südameasjal" on 18 hooaega, milles kokku 372 osa. Esimene osa ("Changing Places") valmis 26. novembril 1991 ning jõudis Briti telekanalisse 10. aprillil 1992. Viimane osa ("Sweet Sorrow", 18/372) valmis 8. mail 2009. Nii Suurbritannia kui ka Eesti telekanalid näitasid seda 12. novembril 2010, Rootsi TV4 aga juba 4. septembril ja Taani TV2 Charlie 24. detsembril 2009. Sarjas on üheksa jõuluosa.

Eriprojektid[muuda | muuda lähteteksti]

 • "10 Years of Heartbeat" (13. aprill 2002). Dokumentaalfilm. Ülevaade sarja kümne aasta tegemistest[11].
 • "Heartbeat: Christmas Album" (18. detsember 2005). "Südameasja" jõulueri. Nostalgiline tagasivaade sarja jõuluosadele, intervjuud osatäitjatega.[12]
 • "Heartbeat: Farewell Phil" (24. detsember 2007). Erisaade politseikonstaabel Phil Bellamyst [13].

Vastukajad[muuda | muuda lähteteksti]

Sarja võttepaigad on kujunenud turismimagnetiteks, millest saavad kasu ka kohalikud elanikud. Pärast seda, kui tuli teade "Südameasja" lõppemise kohta, algatasid Goathlandi elanikud allkirjade kogumise kampaania sarja jätkumiseks. Laekus ligi 12 000 toetusavaldust, kuid need ei suutnud ITV juhtkonna otsust muuta[14][15].

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

"Südameasi" on võitnud järgmisi auhindu:[16]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Nicholas Rhea konstaablisarja lood[2][muuda | muuda lähteteksti]

 • Constable on the Hill (1979)
 • Constable on the Prowl (1980)
 • Constable around the Village (1982)
 • Constable across the Moors (1982)
 • Constable in the Dale (1983)
 • Constable by the Sea (1985)
 • Constable along the Lane (1986)
 • Constable at the Double (1988)
 • Constable in Disguise (1989)
 • Constable among the Heather (1990)
 • Constable by the Stream (1991)
 • Constable around the Green (1993)
 • Constable beneath the Trees (1994)
 • Constable in Control (1994)
 • Constable in the Shrubbery (1995)
 • Constable versus Greengrass (1995)
 • Constable about the Parish (1996)
 • Constable at the Gate (1997)
 • Constable at the Dam (1997)
 • Constable over the Stile (1998)
 • Constable under the Gooseberry Bush (1999)
 • Constable in the Farmyard (1999)
 • Constable around the Houses (2000)
 • Constable along the Highway (2001)
 • Constable goes to Market (2002)
 • Constable Along the River-bank (2002)
 • Constable in the Wilderness (2003)
 • Constable around the Park (2004)

Telesarjad[muuda | muuda lähteteksti]

 • Geoff Tibballs. "Heartbeat" Chronicles. Andre Deutsch Ltd (1999)[17]
 • Nicholas Rhea. "Heartbeat. The story behind the series". Mortons Media Group (2008)[18][19]

"Maahaigla"[muuda | muuda lähteteksti]

Sarjast "Südameasi" kasvas välja mereäärse linnakese Elsinby (väljamõeldud linn, võtted toimusid Whitbys) haiglapersonali elu kujutav telesari "Maahaigla" ("The Royal"). Haiglaseriaalis astuvad taoti üles ka "Südameasja" tegelaskujud, näiteks Claude Greengrass jt[20][21].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. 1,0 1,1 1,2 Triin Tael. 17 aastat vastu pidanud "Südameasi" lõpeb. Õhtuleht, 31. jaanuar 2009
 2. 2,0 2,1 The Constable Series Heartbeat Books
 3. "Goathland, near Whitby, England: Heartbeat country". Originaali arhiivikoopia seisuga 19. märts 2011. Vaadatud 17. septembril 2010.
 4. "Heartbeat Gifts, Aidensfield". Originaali arhiivikoopia seisuga 17. veebruar 2009. Vaadatud 17. septembril 2010.
 5. The Goathland Hotel, Goathland, Nr Whitby, Better known as the Aidensfield Arms in Heartbeat
 6. The Screen Star. Fame, Thornton Watlass Hall
 7. Filming locations for "Heartbeat" (1992) IMDb
 8. British Police Sergeant is senior to the rank of constable
 9. Lembit Remmelgas. Stiilisari "Heartbeat" on köitev.[alaline kõdulink] Maaleht, 17. detsember 2009
 10. ITV axes popular police drama Heartbeat. Telegraph, 28. jaanuar 2009
 11. 10 Years of Heartbeat (2002) (TV) IMDb
 12. Heartbeat Christmas Album.[alaline kõdulink] TV.com – Free Full Episodes & Clips, Show Info and TV Listings Guide
 13. Heartbeat – Farewell Phil – Monday 24 December. Tvthrong.co.uk
 14. Patrick Mulchrone. Save Heartbeat. Mirror, 2. märts 2009
 15. Heartbeat fans campaign to save show. Heartbeat. UK Drama. What's on TV, 4. märts 2009
 16. Heartbeat Facts. The Heartbeat Experience
 17. Heartbeat" Chronicles. Amazon.co.uk
 18. Heartbeat – The story behind the series. Mortonsbooks
 19. Heartbeat the Story Behind the Series. Amazon.co.uk
 20. The Royal. ITV Drama
 21. ETV ja ETV2 vahendavad suurejoonelisi kultuurisündmusi, toovad eetrisse uued saated ja sarjad. ERR, 26. august 2010

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]