Mine sisu juurde

Sõvaš

Allikas: Vikipeedia
Sõvaš
Punaarmee sõdurid ületavad Sõvaši ehk Sivaši (Teine Maailmasõda)

Sõvaš ehk Mädameri (ukraina keeles Сиваш, Гниле Море; vene keeles Сиваш (Sivaš), Гнилое море; krimmitatari Sıvaş, Çürük Deñiz) on limaan, mis eraldab Krimmi poolsaart Euraasia mandriosast.

Idas on ta Aasovi merest eraldatud Arabati säärega ning ühendatud Genitšeski väinaga. Läänes on limaan Mustast merest eraldatud Perekopi maakitsusega.

Poolsaared jagavad Sõvaši 11 väiksemaks mõrusoolase veega laheks. Need on kõik madalad, sügavus kuni 3,5 m. Sõvaši pikkus on umbes 200 km, lauis on 2 kuni 35 km. Sügavus ja pindala kõiguvad ajuvee ja paguvee tõttu, pindala on keskmiselt umbes 2500 km², sellest umbes 100 km² kuulub saartele ja 560 km² katab vesi ajutiselt.

Sõvašši suubub Salgir, mis on veevaene nagu ka muud Sõvašši suubuvad ojad ja uhtorud. Kuiva kliima, suure auramise ja väheste sademete tõttu voolab riimvesi Aasovi merest Sõvašši, kus soolade kontsentratsioon kasvab ning on alates 22‰ lahe põhjaosas kuni 87‰ lahe lõunaosas, lahe lääneosas ületab soolsus 100‰. Vesi sisaldab naatrium-, kaalium- ja magneesiumkloriidi, magneesiumsulfaati ja -bromiidi.

Sõvaši rannik on madal, tasane ja rabane, suvel katab neid soolade kiht. Lahe põhi on kaetud kuni 5 m paksuse mudakihiga.

Sõvaši soolade üldvarud on umbes 200 miljonit tonni. Nende varude baasil on rajatud Perekopi broomitehas, tehas Krimmi Titaan (toodab titaandioksiidi ja fosforväetisi) ning Krimmi soodatehas.

Tšongari juures ületab Sõvaši raudteesild.