Rumiko Takahashi

Allikas: Vikipeedia

Rumiko Takahashi (jaapani keeles 高橋 留美子 Takahashi Rumiko, sündinud 10. oktoobril 1957 Niigatas) on Jaapani üks kõige tunnustatum ja enim teeniv mangakirjanik. Tema mangade tegevustik toimub ulmelises, peamiselt imeulme maailmas ning on tihedas seoses kaasajaga, peamisteks tegelasteks on jaapani mütoloogiast pärinevad üleloomulikud olendid ja võitluskunstide meistrid. Takahashi on üks harvadest naiskunstnikest, kes loob shōnen-, st poistemangasid, lugude kandvaks motiiviks on armastus ja seda palistavad olmenaljad.

Tema mangakarjäär algas 1978. aastal, mil ta pälvis Shogakukani võistlusel tunnustuse üheosalise "Need isekad tulnukad" (jp k 勝手なやつら Katte na yatsura) eest ning avaldas Weekly Shōnen Sundays oma esimese sarja "Tüütuse tulnukad" (jp k うる星やつら Urusei na yatsura), mille eest pälvis 1980. aastal Shogakukani peaauhinna poistemanga kategoorias. Sama auhinna sai ta 2001. aastal Inuyasha eest, 2019. aastal sai ta Grand Prix de la ville d'Angoulême auhinna, olles ajaloos teine jaapanlane ja naine, kes on selle pälvinud.

Takahashi mangade ainetel ja tema osalusel on loodud hulganisti anime-seriaale nagu näiteks romantiline "Maison Ikkoku" (jp k めぞん一刻 Mezon ikkoku), õudusulme valda kuuluvate "Näkilugude" (jp k 人魚シリーズ Ningyo shirīzu) põhjal "Näkimets" (jp k 人魚の森 Ningyo no mori) ja "Näkiverme" (jp k 人魚の傷 Ningyo no kizu), koomiline "Ranma ½" (jp k らんま½ Ranma ni-bun no ichi) ja stiililiselt nende kolme motiive ühendav "Inu-Yasha" (jp k 犬夜叉).

Takahashi on esimene naine, kes on osutunud edukaks poisslaste-manga loojaks, kuid tema looming on populaarne kõigi sugude hulgas ning seda on eri keeltes ringluses hinnanguliselt 200 miljoni eksemplari ringis[1]. Tema karakterid on sageli vastuolulised ning arenevad, pole ühemõtteliselt head ega halvad, koomiliste elementide abil ületavad karakterid ootuspäraste soorollide piire.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Jennifer Sherman (15. märts 2017). "Rumiko Takahashi's Manga Top 200 Million Copies in Print Worldwide". Anime News Network. Vaadatud 9. august 2020.