Mine sisu juurde

Romaani lillkapsas

Allikas: Vikipeedia
Romaani lillkapsas
Romaani lillkapsas
Romaani lillkapsas
Taksonoomia
Riik Taimed Plantae
Hõimkond Õistaimed Magnoliophyta
Klass Kaheidulehelised Magnoliopsida
Selts Kapsalaadsed Brassicales
Sugukond Ristõielised Brassicaceae
Perekond Kapsasrohi Brassica
Liik Kapsas Brassica oleracea
Teisend Romaani lillkapsas
Trinaarne nimetus
Brassica oleracea var. romanesco
Sünonüümid
  • Brassica oleracea var. botrytis × Brassica oleracea var. italica
  • Brassica oleracea convar. botrytis var. botrytis f. theiusa Bari incl. cv. 'Bronzino', 'Minaret', 'Natalino' ('Early Romanesco', 'Precoce Romanesco'), 'Romanesco M'

Romaani lillkapsas (Brassica oleracea var. romanesco) on ristõieliste sugukonda kapsasrohu perekonda kuuluva kapsa teisend. Romaani lillkapsa õisikuid kasutatakse köögiviljana.

Süstemaatika[muuda | muuda lähteteksti]

Romaani lillkapsa botaaniline kuuluvus ei ole päris selge. Seda on arvatud olevat lillkapsa ja spargelkapsa hübriid (nagu roheline lillkapsas), kuuluvat kapsa teisendite rühma italica (nagu spargelkapsas) või siis kapsa teisendite rühma botrydis (nagu lillkapsas). Morfoloogilised tõendid kalduvad toetama viimast versiooni. [1]

Nimetus[muuda | muuda lähteteksti]

Romaani lillkapsast nimetatakse eesti keeles ka püramiidkapsaks ja minarettkapsaks. Põhja-Ameerikas on ta tuntud romanesko lillkapsa ja Prantsusmaal romanesko kapsana. Kodumaal Itaalias kutsutakse taime broccolo romanesco (romaani brokoli) või cavolo romanesco (romaani kapsas)[2].

Romaani lillkapsa õisik

Välimus[muuda | muuda lähteteksti]

Välimuselt sarnaneb taim lillkapsaga. Erinevused seisnevad õisiku värvuses ja ehituses. Õisik on heleroheline ja koosneb logaritmilise spiraalina asetsevatest koonusjatest õiepungarühmadest. Romaani lillkapsa õisik on looduslik kolmemõõtmeline fraktal [2]. Arusaadavalt ei ole tegu täpse fraktaliga: sarnasus fraktaliga katkeb, kui selle elemendid muutuvad liiga väikeseks.

Kasvatamine[muuda | muuda lähteteksti]

Romaani lillkapsas on valgus- ja niiskusenõudlik, suhteliselt külmakindel taim. Pinnase ideaalne pH on 6–7. Kasvuperiood külvist koristusküpsete õisikute valmimiseni on umbes 77 päeva [3].

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Romaani lillkapsast kasutatakse toorelt ja kuumtöödeldult, soovitatavalt aurutatult, kuna ta pehmeneb kiiremini kui näiteks lillkapsas. Itaalias on romaani lillkapsa valmistamiseks eriretsepte, aga mujal maailmas valmistatakse teda samamoodi kui brokolit.

Romaani lillkapsa maitset kirjeldatakse lillkapsa ja spargelkapsa vahepealsena.

Ta sisaldab C-vitamiini, A-vitamiini, rauda ja foolhapet, samuti kiudaineid ja karotenoide.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Taim on aretatud 16. sajandil Itaalias.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 14. oktoober 2008. Vaadatud 30. detsembril 2010.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  2. 2,0 2,1 Fractal Food
  3. https://web.archive.org/web/20120604173903/http://www.weekendgardener.net/new-introductions/cauliflower-veronica.htm

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]