Rojā Chamankār

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Roja Chamankar)
Jump to navigation Jump to search
Roja Chamankar A.JPG

Rojā Chamankār (pärsia keeles روجا چمنکار‎‎; sündinud 20. mai 1981 Borāzjānis, Būshehri provintsis, Lõuna-Iraanis) on pärsia luuletaja, filmitegija ja tõlkija.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Rojā Chamankār õppis filmindust Teherani ülikoolis enne magistrikraadi saamist draamakirjanduses. 2010. aastal jätkas ta oma õpinguid Prantsusmaal Strasbourgis, kaitstes filosoofiadoktorikraadi kaasaegses pärsia kirjanduses ja magistrikraadi filminduses.

Tema esimesed luuletused, mis avaldati Shīrāzis, olid kirjutatud üheteistkümne aastaselt. Ta kirjutab ka stsenaariume ja näidendeid. Tema esimene luulekogu "Tu es allée m'apporter un peu de Sud" ilmus 2001. aastal. 2014. aastal ilmus samanimelise luuletuse järgi pealkirjastatud luulekogu "J'étais toujours une porte ouverte à l'errance".

Aastal 2011 autasustas Iraani kultuuriministeerium teda Qaysar Aminpouri auhinnaga (noore poeedi kategoorias). Valikut kritiseeris avalik meedia, eriti Fars News. Samal aastal andsid ühing Minuscule ja ajakirja Cyclocosmia toimetaja Prantsusmaal välja tema tõlgitud luuletustest kogu "Mes souffles coupés par le milieu". 2014. aastal avaldas ta Henri Meschonnici luulekogu "De Silence en Silence" pärsia keeles, mille avaldas kirjastus Cheshmeh. 2015. aastal ilmus pärsia-prantsuse kakskeelne kogumik "Je ressemble à une noire", mille avaldas Bruno Doucey.

Ta on osalenud paljudel luulefestivalidel Göteborgis, Viinis, Pariisis, Strasbourgis ja Nantes'is. Teda on kutsutud festivalidele alates sellest ajast, kui ta osales 2005. aastal rahvusvahelisel prantsuse luule festivalil Pariisis ja Nantes'is. Samal aastal osales ta kord kahe aasta tagant toimuval Val-de-Marne'i festivalil. 2013. aastal osales ta Voix vives de Méditerranée en Méditerranée festivalil Sète'i linnas.

Tema luuletusi on ilmunud Iraani ajalehtedes ja ajakirjades. Ta on teinud ka ühe filmi ning tutvustanud Iraanis laste telesaateid.