Roheline Partei (Rootsi)

Allikas: Vikipeedia

Roheline Partei (rootsi Miljöpartiet de Gröna, lühend MP; otsetõlkes: Keskkonnapartei Rohelised, tavaliselt nimetatakse Rootsis parteid Miljöpartiet, tõlkes Keskkonnapartei) on Rootsi partei. Partei asutati 1981. aastal tuumaelektrijaamade vastase liikumise baasil, mis osales 1980. aasta vastavateemalisel referendumil. Esimesed Riksdagi (Rootsi parlament) kohad võitis partei 1988. aastal, kuid kukkus parlamendist välja 1991. aasta valimistel. Parlamenti naasid rohelised 1994. aasta valimistel.

Partei programm[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rohelised taotlevad Rootsi tuumajaamade sulgemist ja nende asendamist alternatiivsete energiaallikatega. 2008. aastani oli partei Euroopa Liidu vastane, jäädes ELi kriitiliseks.

Partei juhtkond[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rohelistel ei ole liidrit, vaid on kaks eestkõnelejat. Partei sisereeglite järgi peavad eeskõnejate sooline kuuluvus jagunema 1:1 proportsioonis meeste ja naiste vahel. Praegused eestkõnelejad on Åsa Romson ja Gustav Fridolin. Aastatel 2002–2011 olid ametis Peter Eriksson ja Maria Wetterstrand.

Valimistel[muuda | redigeeri lähteteksti]

2006. aasta Rootsi parlamendivalimistel sai partei 5,24% häältest ja 19 kohta 349-st. Ollakse opositsioonis. 2004. aasta Euroopa Parlamendi valimistel sai partei 5,96% häältest ja 1 koha 19-st.

Rahvusvahelised kontaktid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Partei kuulub Ülemaailmsete Roheliste ühendusse, Euroopas Euroopa Rohelistesse. Euroopa Parlamendis Euroopa Roheliste ja Euroopa Vabaliidu gruppi.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]