Riina Kionka

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Riina Kionka esinemas kaheksandal Lennart Meri konverentsil
Foto: Ave Maria Mõistlik, 25. aprill 2015

Riina Ruth Kionka (sündinud 29. detsembril 1960 Detroitis Michigani osariigis USAs) on Euroopa Liidu Nõukogu ametnik ja endine Eesti diplomaat.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Väliseesti päritolu Riina Kionka sündis USA-s Detroitis ning käis samas ka keskkoolis. 1983. aastal sai ta James Madison College'ist Michigani Ülikoolis kaks bakalaureusekraadi: rahvusvahelistes suhetes ja saksa kirjanduses. Ta valiti prestiižsesse Phi Beta Kappa ühingusse ning mängis marsiorkestris trompetit. 1980. aastal käis ta keeleõppel Saksamaal Eifeli piirkonnas ning oli 1982. aastal Riigidepartemangu Lääne-Berliini esinduses praktikal.

1984. aastal kolis Kionka New Yorki ning asus töötama politoloogiadoktori väitekirja kallal, spetsialiseerumisega Nõukogude Liidule. 1986. aastal sai ta magistrikraadi ja 1988 Certificate of Completioni Columbia ülikooli Harrimani instituudist. Vahepeal käis Kionka Münchenis Raadios Vaba Euroopa praktikal ning õppis Norwichi ülikooli intensiivkursustel vene keelt.

1988–1989 oli Kionkal Deutscher Akademischer Austausch Dienst (DAAD) grant Bonnis teadustöö tegemiseks. 1989-1993 töötas ta Münchenis Raadio Vaba Euroopas analüütikuna.

1993. aastal asus Riina Kionka tööle Välisministeeriumi poliitika planeerimise alale. 1996–2000 oli ta emaduspuhkusel ning teadustööd tegemas. Sel ajal kaitses ta ka väitekirja rahvusvaheliste organisatsioonide mõjust sisepoliitikale, eriti kodakondsuse ja julgeoleku suhetele Eestis.

2000–2004 oli ta suursaadik Saksamaa Liitvabariigis. Saksamaalt tagasi tulles sai temast välisministeeriumi asekantsler Euroopa Liidu alal.

2002. aastal kaitses Kionka välisminister Kristiina Ojulandiga tülli läinud kantsler Indrek Tarandit.[viide?] 2004. aastal Saksamaalt Eestisse naastes hakkas ta kandideerima tööle Euroopa Liidu institutsioonidesse.

Välisministeeriumist lahkudes kritiseeris Kionka teravalt Kristiina Ojulandi, võrreldes viimase juhitavas asutuses töötamist Siberis olekuga ning öeldes, et "ei oleks eluilmaski uskunud, et üks inimene suudab nii kiiresti ja süstemaatiliselt ära rikkuda hästi töötava välisministeeriumi". Ajakirjandus viitas sellele kui "magusale kättemaksule."[viide?]

2005. aasta 1. juulist töötab ta Euroopa Liidu nõukogule alluvas transatlantiliste suhete, inimõiguste ja ÜRO direktoraadis. Kionka juhatab seal osakonda, mis töötab välja ELi ühtseid välispoliitilisi seisukohti USA ja Kanada suunal.

Riina Kionka abikaasa on Lauri Lepik. Neil on kaks last. Varem on ta olnud abielus väliseestlase Mart Laanemäega.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]