Richard Villems

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Richard Villems 2010. aastal

Richard Villems (sündinud 28. novembril 1944 Pärnus) on eesti geneetik ja akadeemik. Endine Tartu Ülikooli professor ja Eesti Teaduste Akadeemia president.

Richard Villemsi uurimisvaldkonnaks on molekulaargeneetika. 1960. aastate lõpus alustas ta koos legendaarse professori akadeemik Artur Linnuga molekulaarbioloogia alase teadus- ja õppetöö arendamist Tartu Riiklikus Ülikoolis. Tänaseks on see viinud Tartu molekulaarbioloogia koolkonna kujunemisele. Kui Richard Villemsi esialgsed uuringuobjektid olid RNA-valgud ja ribosoomid, siis saavutatud teadmiste pagas võimaldas tegelda uue eriala – populatsioonigeneetikaga, mis ühendab nii geneetikat, lingvistikat kui ka arheoloogiat, seletades geenikombinatsioone võrreldes rahvaste tegelikku põlvnemist ja liikumist. Ta on ümber lükanud nii mõnegi varasema arusaama inimese põlvnemisest. Tema rahvusvahelise teadlaskollektiivi töö tulemusi avaldatakse maailma tippteadusajakirjades, ta ise on üks enim viidatud teadlasi Eestis.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Vabariigi teaduspreemiate, F. J. Wiedemanni keeleauhinna, spordi- ja kultuuripreemiate kätteandmine 24. veebruaril 2012 Tartu Ülikooli aulas. Tervituskõnega esineb akadeemik Richard Villems

1962. aastal lõpetas ta Pärnu II Keskkooli ja 1968. aastal Tartu Riikliku Ülikooli arstiteaduskonna. Aastatel 1968–1971 oli ta Tartu Riikliku Ülikooli aspirant, millele järgnes meditsiinikandidaadiväitekirja kaitsmine 1972. aastal biokeemia alal. Bioloogiadoktori väitekirja kaitses Richard Villems 1984. aastal Moskva Riikliku Ülikooli juures biokeemia alal ja professorikutse anti talle 1987. aastal. Samal aastal valiti Richard Villems Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks.

Pärast ülikooli lõpetamist töötas Richard Villems 1968. aastal arstina Tallinna sadamahaiglas ja Pärnu linnahaiglas. Aastail 1970–1977 oli ta Tartu Riikliku Ülikooli teadur (sh töötas aastatel 1972–1973 Novosibirskis ja 1975–1976 Uppsala Ülikoolis), 1977–1980 Eesti NSV TA Füüsika Instituudi teadur (sh aastatel 1977–1978 Edinburghi Ülikoolis), 1981–1986 Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi vanem- ja peateadur. 1986. aastast kuni tänapäevani on ta Eesti Biokeskuse direktor, aastatel 2004–2014 oli Eesti Teaduste Akadeemia president.

Akadeemia presidendina on Richard Villems rõhutanud vajadust suurendada akadeemia rolli ja kuuldavust ühiskonnas. Ta on algatanud akadeemia seaduse muutmise, mis peaks akadeemiale andma vabad käed, et võtta ette hädavajalikke uuringuid Eesti riigile olulistel teemadel. Samuti peaks see seadus oluliselt noorendama akadeemia liikmeskonna vanuselist koosseisu.

On tegelenud alpinismiga. Näiteks kuulus 1982. aastal "Tartu ülikool 350" ekspeditsiooni koosseisu.[1]

Villems kuulub teadusorganisatsioonidesse ja -nõukogudesse nii Eestis (Vabariigi Presidendi mõttekoda, Teadus ja Arendusnõukogu jpt) kui ka mujal.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Richard Villems 1982. aastal mägedes
Foto: Jaan Künnap

Valitud teadusakadeemiate liikmeks[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]