Mine sisu juurde

Reet Hiiemäe

Allikas: Vikipeedia
Reet Hiiemäe 2021. aasta Arvamusfestivali teadusalal

Reet Hiiemäe (sündinud 24. märtsil 1974) on eesti folklorist.

Elukäik ja töö

[muuda | muuda lähteteksti]

Lõpetas 1999. aastal Tartu Ülikooli germaani filoloogia ja folkloristika alal. Sai teadusmagistri kraadi folkloristikas (1999) ja kutsemagistrikraadi kirjalikus tõlkimises (2004). 2017. aastal kaitses ta doktorikraadi tööga "Folkloor kui mentaalse enesekaitse vahend: usundilise pärimuse pragmaatikast".

Töötanud kuni 1999. aastani assistendina, edasi teadurina ja alates 2018. aastast vanemteadurina Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna rahvajuttude ja -usundi töörühmas.

Tema artikleid on ilmunud rahvusvahelise levikuga eelretsenseeritavates teadusajakirjades. Ta on mitme teadusliku või populaarteadusliku monograafia (sealhulgas raamatute "Eesti katkupärimus" (1997), "Kaitsemaagia eesti rahvausundis" (2012), "Ended ja ennustamised eesti rahvausundis" (2013), "Armastus eesti rahvapärimuses" (2015), "Usundid ja vaimsed õpetused Eestis" (2019), "Pärimuslikud märgid ja sümbolid Eestis" (2022)) autor, lisaks on ta kirjutanud populaarteaduslikke artikleid, pidanud sadu populariseerivaid ettekandeid.

Oluline on Hiiemäe roll koostöö edendamisel Saksa kultuuriruumi humanitaarteadlastega, mille väljunditeks on Jürgen Beyeriga kahasse toimetatud artiklikogumik "Folklore als Tatsachenbericht" (2001), artiklikogumik "Mis on Gilgamešil ühist geeniuurimisega? Käsitlusi kultuurist ja usundist" (2012), Reet Hiiemäe ja Leander Petzoldti ühisteosed "Väike deemonite ja vaimolendite leksikon" (2003, täiendatud kordustrükk 2010) ja "Maagia. Tekkelugu, maailmapilt, uskumused, rituaalid" (2015).

Hiiemäe uurimistöö keskmes on rahvausundi ja -juttude psühholoogiline aspekt, nt hirmude, vägivalla ja epideemiatega kaasnevad stereotüüpsed käitumismudelid ja nende kajastumine pärimuses, pärimuslikud kaitsemehhanismid.

Lisaks on Hiiemäe tegelenud sotsiaalhoolekande edendamisega (lähisuhtevägivalla peatamisega seotud teenused ja ennetus) ja tõlkimisega.

  1. "Reet Hiiemäe – Teenetemärkide kavalerid". Vabariigi President. Vaadatud 22. märtsil 2024.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]