Raudna looduskaitseala

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Raudna looduskaitseala oli looduskaitseala Sakala kõrgustiku põhjaosas, Viljandi maakonnas Viljandi vallas Raudna külas.

Kaitseala moodustati 1994. aastal järve linnustiku kaitseks[1] ja ala arvati kaitse alt välja 2019. aastal, kuna seire ei näidanud enam haruldaste koosluste või linnuliikide esinemist[2].

Kaitseala asus Raudna ürgorus, selle koosseisu kuulusid endisesse kruusakarjääri ehitatud Raudna tehisjärv (pindala 16,6 ha, sügavus 1,8 m) ja selle kaldaalad. Kaitseala oli rändepeatuseks ning pesitsus- ja toitumiskohaks II ja paljudele III kategooria kaitsealustele linnuliikidele (loendatud on ligikaudu 26 liiki linde)[1].

Kaitseala pindala oli 30,1 ha, sellest maismaa pindala on 14,2 ha ja veekogu pindala 15,9 ha[1]. Kaitseala põhjaosast läks läbi Tartu – Viljandi – Kilingi-Nõmme maantee.

Kaitsealused loomaliigid olid kühmnokk-luik, väiketüll, tutkas, hallpõsk-pütt, mustviires, väikekajakas, jõgitiir, suurkoovitaja, kaldapääsuke, harilik kärnkonn ja tiigikonn, kaitsealused taimeliigid olid kahkjaspunane sõrmkäpp ja kuradi-sõrmkäpp[1].

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Raudna looduskaitseala Eesti Looduse Infosüsteemis (vaadatud 13.09.2016)
  2. "Vabariigi Valitsus arvas kaitse alt välja Raudna looduskaitseala ja Postiteena tuntud Liiva-Varbuse maanteelõigu". Keskkonnaamet, 04.07.2019. Vaadatud 01.08.2019.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Raudna looduskaitseala (Eesti)
Raudna looduskaitseala
Asendikaart