Raptor-klassi dessantkaater

Allikas: Vikipeedia


Raptor-klassi dessantkaater (vene «Раптор») (ka ründekaater), projekt 03160, on Venemaal valmistatud ja rannikuoperatsioonideks mõeldud mitmeotstarbeline kiirekäiguline kaater. Kasutatakse ja esitletakse ka patrullkaatrina.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

P-276

Kaater sarnaneb ehituselt tähelepanuväärselt Rootsis valmistatud CB-90 klassi kaatriga, kuid rootsi tehas pole enda väitel projektiga seotud.[viide?] Seda on võimalik kasutada dessantoperatsioonideks koos tuletoetusega, tuvastus- ja püüdeoperatsioonideks, suurte sõjalaevade lähikaitseks väikeste aluste rünnete eest, päästeoperatsioonideks ja patrullteenistuseks.

Kaatri kere on soomuskaitsega, mis kaitseb käsitulirelvade tule eest. Kaater on hea merekindlusega, olles võimeline arendama veel 6-pallises lainetuses (või laine kõrgusega kuni 4,5 m) kiirust kuni 20 sõlme. Tõstetööde hõlbustamiseks on kere küljes tõstetroppide kinnituskonksud. Väidetavalt on Raptoreid võimalik paigutada transpordiks suuremale dessantlaevale. 14,5 mm stabiliseeritud ja distantsjuhtimisega raskekuulipildujaga on võimalik mõjutada sihtmärke kuni 2000 m kauguseni.

Kasutus[muuda | muuda lähteteksti]

Kaatreid valmistab Venemaa laevatehas Pella alates 2015. aastast. 2018. aasta seisuga on valmistatud 17 Raptorit, millest vähemalt 6 Balti laevastikule ja vähemalt 10 Musta mere laevastikule. 1-2 kaatrit on kohandatud riiklikeks esindusfunktsioonideks.

BK-16[muuda | muuda lähteteksti]

Lisaks Raptoritele on Venemaal Rõbinskis valmistatud alates 2014. aastast ka 5 väliselt sarnast, kuid pisut väiksemate mõõtmetega dessantkaatrit BK-16 (projekt 02510), mis on mõeldud erioperatsioonideks, sealhulgas siseveekogudel. Need kaatrid sarnanevad omadustelt ja võimekuselt praktiliselt täielikult Rootsi CB90-tega. Varustusse on lisatud UAV.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]