Rahm Emanuel

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Rahm Emanuel

Rahm Israel Emanuel (sündinud 29. novembril 1959 Illinoisis Chicagos) on juudi päritolu Ameerika Ühendriikide poliitik, Chicago linnapea, Demokraatliku Partei liige.

Emanuel on tuntud eduka rahakogujana poliitilistele kampaaniatele. Ta suutis 1992. aasta presidendivalimisteks Bill Clintoni kasuks välja ajada tollal enneolematu summa 72 miljonit USA dollarit.

1993–98 töötas Emanuel Bill Clintoni nõunikuna, täpsemalt algul assistendi ja siis vanemnõunikuna.

Pärast George Bush noorema võitu 1998. aasta presidendivalimistel töötas Emanuel 19982002 investeerimispangas Wasserstein Perella. Kuigi tal ei olnud magistrikraadi haldusjuhtimises ega eelnevat töökogemust panganduses, sai ta 1999 ettevõtte Chicago kontori juhiks. Tema 2½ aastat kestnud juhtimise ajal teenis see osakond 16,2 miljonit dollarit kasumit.

2003–09 oli ta Kongressi Esindajatekoja Illinoisist valitud liige. Esimesed valimised võitis ta 2002 ja iga 2 aasta tagant uuesti, kokku 4 korda. Esimestel valimistel kogus ta 67% häältest, järgmistel veel rohkem, kõige rohkem 78% (2006).

Barack Obama ettepanekul asus Emanuel 2009. aasta jaanuaris presidendi personaliülema ametikohale. 2010. aastal astus ta Valge Maja personaliülema kohalt tagasi, et kandideerida Chicago linnapeaks. 2. oktoobril sai personaliülemaks Pete Rouse.

Probleemi tekitas asjaolu, et Chicagos tohib valida üksnes see, kes on aasta aega Chicagos elanud; Rahm ei olnud ja poliitilised vastased kaebasid otsuse registreerida Rahm linnapeakandidaadiks kohtusse. Cooki maakonna ringkonnakohus otsustas, et neid reegleid, mis kehtivad aktiivsele valimisõigusele, ei kohaldata passiivsele valimisõigusele. Apellatsioonikohus tühistas 24. jaanuaril 2011 selle otsuse ja võttis seisukoha, et Emanuel ei tohi linnapeaks kandideerida. Illinoisi ülemkohus omakorda võttis seisukoha, et Emanuel tohib linnapeaks kandideerida, tühistades apellatsioonikohtu otsuse. 22. veebruaril 2011 valiti Emanuel Chicago esimeseks juudi soost linnapeaks. Ta kogus juba esimeses voorus absoluutse enamuse, 55,25% häältest. Kõik 4 suuremat kandidaati esindasid Demokraatlikku Parteid.

Emanuel on abielus. Tema naine Amy Rule pöördus judaismi lühikest aega enne pulmi. Neil on poeg ja kaks tütart.

Emanuel on heas sportlikus vormis ja võistleb triatlonidel.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]