Punnseotis

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Punni (paremal serval) ja soonega põrandalauad

Punnseotis on seotis, kus sarnaseid objekte ühendatakse omavahel serv-servaga. Peamiselt kasutatakse puitdetailide, näiteks parketi, paneelide ja põranda paigaldamisel.

Punn ja soon seovad lapikud detailid tihedalt, mis tagab ühtlase pinna. Enne vineeri laiemat levikut kasutati punni ja soone süsteemi maja fasaadi ehitamisel ja betoonkonstruktsioonides.

Punni ja soone seotis on tugev sidumismeetod. Puidu paisumine ja kahanemine üldiselt vastupidavust ei mõjuta.[1] Kallimas mööblis kasutatakse liimitud kalasabatappi ning punni ja soone seotiste variante.

Igal detailil on piki serva tehtud soon ja teisele poole punn, mis on tavaliselt veidi lühem soone sügavusest. Üldjuhul seotist ei liimita, kuna puidu kahanemisega võib see punni lahti rebida.[2]

Punni ja soone süsteemi populaarsus vähenes, kui kasutusse tulid vineer ja teised komposiitpuitplaadid, aga kõrgema kvaliteedi plaatide paigalduseks kasutatakse seda endiselt. Vineerile võib teha punni igale küljele, et seda saaks raami paigaldada.

Paksemaid materjale liites võivad punnid ja sooned olla mitmes reas.

Veedriga seotis[muuda | muuda lähteteksti]

Veeder soones on sarnane punn ja soone süsteemile, kuid soon on mõlemal serval ja kahe soone vahele asetatakse eraldi veeder. Veeder võib olla ka teisest materjalist.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]