Puiduhakkur

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Seda tüüpi masinat kasutatakse suurte puutükkide hakkimiseks
Kaasaskantav puiduhakkur koos veoautoga, kuhu kogutakse puiduhake
Hakkpuit väiksest aia puiduhakkurist

Puiduhakkur on masin, mida kasutatakse puidu (enamasti puuokste või tüve) hakkimiseks väiksemateks tükkideks. Puiduhakkurid on enamasti kaasaskantavad ja neid veetakse veoauto või väikebussi taga. Energia tuleb üldiselt sisepõlemismootorist, mis on alates 3 hobujõust (2,2 kW) kuni 1000 hobujõuni (750 kW). On olemas ka suure võimsusega puiduhakkurid, mis on paigaldatud veoautodele ja neile annab energia eraldi mootor. 

Puiduhakkurid on tavaliselt valmistatud salvest koos kraega, puiduhakkemehhanismist ja valikulisest puiduhakkekogurist.

Enamus puiduhakkureid toetub energiale, mis on salvestatud raskele hoorattale, et teha oma tööd. Hakketerad on suunatud hooratta poole ja hoorattas kiirendatakse elektrimootori või sissepõlemismootori abil.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Puiduhakkur on leiutatud Peter Jenseni (Maasbüll, Saksamaa) poolt 1884. aastal.


Lõiketerad väiksel elektrilisel puiduhakkuril.

Terad[muuda | muuda lähteteksti]

Kuigi puiduhakkurid varieeruvad suuruse, tüübi ja võimsus poolest,on teradel sarnane ehitus. Nad on nelinurkse kujuga ja nende paksus on umbes 3,8–5,1 cm. Puiduhakkurite terad on valmistatud väga kõrge kvaliteediga terasest ja sisaldavad tavaliselt vähemalt 8% kroomi, et saavutada teatud kõvadus.

Ohutus[muuda | muuda lähteteksti]

Vastavalt 2005. aasta aruandele "Journal of American Medical Association"[1] on puiduhakkemasina õnnetustes aastatel 1992–2002 USA-s surma saanud 31 inimest.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Haldane, David (9. november 2007). "Man killed in wood-chipper accident is identified". Los Angeles Times. Vaadatud 22.07.2008.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Meedia, mis on seotupuiduhakkuritegaet Wikimedia Commoisns