Ptolemaios

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib antiikaja astronoomist, geograafist ja matemaatikust; teiste samanimeliste inimeste kohta vaata: Ptolemaios (täpsustus)

Klaudios Ptolemaios (kreeka Κλαύδιος Πτολεμαῖος; umbes 83161) oli Egiptuses tegutsenud hilishellenistlik astronoom, astroloog, matemaatik ja geograaf. Teda peetakse geotsentrilise maailmasüsteemi peamiseks kinnistajaks.


Elust[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tema isiklikust elust pole palju teada, arvatakse, et ta sündis ja elas kogu oma elu Egiptuses, mis oli sel ajal Rooma riigi provints. Perekonnanime järgi oletatakse, et oli tegu kreeklase või helleniseerunud egiptlasega. Eesnimi viitab sellele, et tema (või keegi ta vanematest) oli saanud rooma kodanikuks. Araabia allikate järgi arvatakse, et Klaudios Ptolemaios oli pärit Ülem-Egiptusest.

Tähtsusest[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ptolemaiosest on järele jäänud mitmeid olulisi töid, seal hulgas optikast ja muusikateooriast. Kuid kõige kuulsamad on tema astronoomia, geograafia ja astroloogia alased saavutused.

Astroloogias[muuda | redigeeri lähteteksti]

Oma peamises astroloogia alases raamatus "Tetrabiblos" püüdis ta astroloogiat igati ratsionaalselt, põhjalikult ja süstemaatiliselt esitada. Ning seda raamatut saatiski suur edu antiikajal ja ka islami maailmas. Raamat oli keskaegses Euroopas samuti väga tuntud.

Geograafias[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ptolemaiose maailmakaart "Geographia" 15. sajandi käsikirjalisest koopiast. Selle paremas servas on ära toodud ka "Serica" ja "Sinae" (Hiina), "Taprobane" (Sri Lanka) ning "Aurea Chersonesus" (Malaka poolsaar).

Ptolemaiose tuntuim geograafia alane teos on "Geographia". Siin võttis ta kokku kõik Rooma impeeriumi aegsed geograafia teadmised. Rooma riigist eemale jäävate alade kirjeldused ei ole tal aga alati usaldusväärsed.

Selles teoses kasutas Ptolemaios koordinaatide võrku, võttes laiuse aluseks ekvaatori. Pikkuskraaadide aluguseks (/null meridiaaniks) valis ta läänepoolseima piirkonna, mida teadis - Rohelise Neeme Saared. Ptolemaios täiustas ka kaartide projektsioone.

Astronoomias[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ilmselt kõige suuremaks osutus Ptolemaiose mõju astronoomias. Tema araabia keelse nime järgi tuntud teos "Almagest" (eesti keeles "Suurim ehitus"), oli tuntuim ja hinnatuim astronoomia alane teos järgmise viieteistkümne sajandi jooksul. Selles raamatus avaldas Ptolemaiose oma maailmapildi, mis oli geotsentrilise maailmasüsteemi eri juht. See oli parim geotsentriline maailmasüsteem ja muutus geotsentrilise maailmasüsteemi sünonüümiks.

Muusikas[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ptolemaios lõi selgelt ja täpselt sõnastatud õpetuse muusikateooriast pealkirjaga "Harmonika". Selles kritiseerib ta nii Pythagorast kui Aristoxenost. Pythagorast järelduste pärast, millel puuduvad seosed vaadeldavate fenomenidega ja Aristoxenost intervallide ebatäpse määratlemise pärast, selle asemel, et kasutada nende kirjeldamiseks täpseid matemaatilisi suhtarve. Ptolemaios jagas oktaavi 7 astmeks.