Prints ja kerjus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Prints ja kerjus
Originaal­pealkiri The Prince and the Pauper
Autor Mark Twain
Tõlkija Valter Rummel
Illustreerija Henn Rooneem
Päritolumaa  Ameerika Ühendriigid
Sari Seiklusjutte maalt ja merelt
Žanr ajalooline romaan
Kirjastaja James R. Osgood & Co. (originaal)
Eesti Riiklik Kirjastus (eesti keeles)
Ilmumisaeg 1881 (originaal)
1956 (eesti keeles)
Lehekülgi 298
1882. aasta väljaande esikaas
Illustratsioon 1882. aasta väljaandest
Illustratsioon 1882. aasta väljaandest

"Prints ja kerjus" (inglise keeles "The Prince and the Pauper") on ameerika kirjaniku Mark Twaini ajalooline romaan, mille sündmused arenevad 1547. aastal Inglismaal.

Teosest[muuda | muuda lähteteksti]

Naasnud teiselt Euroopa turneelt 1880. aastal, luges Twain palju inglise ja prantsuse ajaloo kohta. Esialgu näidendina mõeldud raamatu tegevus toimus algselt viktoriaanlikul Inglismaal, kuid Twain otsustas selle ajas kaugemale viia.[1]

Teos avaldati esmakordselt 1881. aastal Kanadas ning seejärel 1882. aastal Ameerika Ühendriikides.[2] Romaan oli Mark Twaini poolt kirjutatud ajaloolise fiktsioonina. Selle tegevus toimub 1547. aastal ning peategelasteks on kaks poissi, kes on sündinud samal päeval ja on välimuselt identsed: Londoni kerjuspoiss Tom Canty ja troonipärija Edward VI, Henry VIII poeg.

Romaan koosneb 33 peatükist, millele järgneb epiloog. Teos on autori poolt mõeldud lastele ning kritiseerib nii sotsiaalset ebavõrdsust kui ka inimese üle välimuse järgi otsustamist.

Reklaam 1915. aasta tummfilmile

Eesti keeles ilmunud[muuda | muuda lähteteksti]

Sisukokkuvõte[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti teatrilavastused[muuda | muuda lähteteksti]

Filmilavastusi[muuda | muuda lähteteksti]

Mitmed filmid on linastunud romaanist inspireerituna, kuid tugevasti muudetud süžeega: "It Takes Two" (1995. aasta, USA), "Tere Mere Sapne"(1996. aasta, India), "Barbie as the Princess and the Pauper" (arvutianimatsioon, 2004. aasta, USA/Kanada), "Garfield: A Tail of Two Kitties" (arvutianimatsioon, 2004. aasta, USA/Suurbritannia), "A Modern Twain Story: The Prince and the Pauper" (2007. aasta, USA) jne.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]