Prantsuse okupatsioonitsoon Saksamaal

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Prantsuse okupatsioonitsoon praeguse Saksamaa kaardil

Prantsuse okupatsioonitsoon Saksamaal (prantsuse keeles Zone d'occupation française en Allemagne; saksa keeles Französische Besatzungszone) oli sõjajärgses Euroopas algselt üks neljast okupatsioonitsoonist Saksamaal.

Pärast teist maailmasõda jagati Saksamaa okupatsioonitsoonideks. Algselt Prantsusmaale okupatsioonitsooni andmist ei kavandatud, kuid Prantsusmaa ajutise valitsuse survel tehti Prantsusmaale siiski järeleandmine. Stalin oli nõus Prantsusmaale okupatsioonitsooni andmisega tingimusel, et see moodustatakse Ameerika Ühendriikide ja Suurbritannia tsoonidest.

Tsooni alad[muuda | muuda lähteteksti]

Suurbritannia andis Prantsusmaale endised Mosellandi ja Westmarki Gau'd, ning USA andis Prantsusmaale endise Hessen-Nassau Gau Reinist läände jääva osa Mainzi ümber. Sellest moodustati hiljem Rheinland-Pfalzi liidumaa (välja arvatud Saarimaa, mis eraldati ja sai omaette protektoraadiks). Lisaks jagati USA ja Prantsusmaa vahel Baden ja Württemberg nii, et Karlsruhe-Müncheni kiirtee jääks täielikult USA tsooni – Prantsusmaa tsoonis moodustati Württemberg-Hohenzollerni ja Lõuna-Badeni liidumaad. Lisaks anti Prantsusmaale ka Lindau, et luua koridor Prantsusmaa okupatsioonitsoonide vahel Saksamaal ja Austrias, see lülitati Württemberg-Hohenzollerni tsooni.

Lääne-Berliinis eraldati Prantsuse okupatsioonitsooni haldusse Reinickendorf ja Wedding.

Tsooni suurus ja pealinn[muuda | muuda lähteteksti]

Prantsuse okupatsioonitsoon Saksamaal loodi 26. juulil 1945. See hõlmas (ilma Lääne-Berliinita) 42 000 km² suuruse ala, kus elas 5,9 miljonit inimest. Tsooni pealinnaks sai Baden-Baden.

Juhtimine[muuda | muuda lähteteksti]

Alates juulist 1945 oli Prantsuse okupatsioonitsooni Saksamaal sõjakuberner korpusekindral (1946. aastast armeekindral) Marie-Pierre Kœnig. Prantsuse okupatsioonitsoon liitus Bizonega 8. aprillil 1948. Selle tagajärjel moodustus Ameerika Ühendriikide, Briti ja Prantsuse ühistsoon Trizone, milles 23. mail 1949 kuulutati välja Saksamaa Liitvabariik (Lääne-Saksamaa).

Kœnigi sõjakuberneri ametikoht jäi jõusse kuni 21. septembrini 1949. Seejärel loodi Prantsuse ülemkomissari ametikoht. Selles ametis oli kuni 1955. aastani André François-Poncet, kellest sai 1955. aastal ülemkomissari ametikoha kaotamise järel Prantsuse suursaadik Saksamaa Liitvabariigis.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]