Portaal:Majandus

Allikas: Vikipeedia
muuda  

Majandusportaal


Tere tulemast majandusportaali!
Sotsiaalteadustes on majandus teadusharu, mis uurib tootmise, turustamise ja tarbimisega seotud probleeme ning inimeste ja ühiskonna käitumist erinevate vajaduste rahuldamisel. Näiteks majandusteadlane Alfred Marshall kirjaldas 19. sajandi lõpul majandusteadust kui "inimese uurimine tavalises elubisnesis".

Majanduse kategoriseerimisel on kasutusel mitmeid variante. Levinum on majandusteaduse jaotamine mikro- ja makroökonoomikaks.


muuda  

Valitud artikkel


Maal Prantsuse sadamast aastast 1638, merkantilismikõrgajast

Merkantilism (ladina keeles mercantia 'kaubandus') on 15. sajandil Euroopas (Holland, Inglismaa, Prantsusmaa) tekkinud majandusteaduse suund.

Merkantilismi pooldajad samastasid rikkuse rahaga ja väitsid, et riigi heaolu sõltub võimalikult suurtest kulla- ja hõbedatagavaradest. Nad taotlesid ekspordi soodustamist ning impordi piiramist kõrgete kaitsetollide abil (protektsionism). Nende väitel on riigile kasulik rahvastiku juurdekasv ning madalad palgad.

Varajased merkantilistid olid näiteks J. Hades (15841656), W. Stafford (15541612). Hilismerkantilistid, sealhulgas Thomas Mun (15711641) ja A. Serra, soovisid soodustada käsitööndusliku tootmise, eriti ekspordi tarbeks toodetava manufaktuuritööstuse arendamist. Peamised merkantilismi täideviijad olid Jean-Baptiste Colbert Prantsusmaal, Elizabeth I Inglismaal ja Peeter I Venemaal. Merkantilism kaotas mõjuvõimu 17. sajandi keskel, kui ta hakkas asenduma füsiokratismiga.

Majandusteadlased on hiljem väitnud, et isegi edukas merkantilistlik poliitika ei saa tuua lõppkokkuvõttes kasu, kuna tekitab inflatsiooni.

muuda  

Majandusteadlased


Adam Smith

Adam Smith (ristitud 5. juuni 1723 Kircaldy17. juuli 1790) oli šoti filosoof, ühiskonna- ja majandusteadlane. Kuigi ta oli filosoofiaprofessor Edinburghi ülikoolis, pani just tema aluse tänapäevasele majandusteadusele ning liberaalsele turumajandusele.

Adam Smith sündis väikeses sadamalinnas saja miili kaugusel Edinburghist. Smithi isa oli Šotimaa tolliametnik ja ema suurmaaomaniku tütar.

Andeka õpilasena astus Smith juba 14-aastasena Glasgow' ülikooli ja sai hiljem Oxfordi Balliol College'ist stipendiumi. Smith õppis teoloogiat ja tahtis saada vaimulikuks. Tolle aja seadused lubasid küll lugeda kreeka ja ladina klassikuid, kuid keelasid selle aja ühe silmapaistvaima mõtleja David Hume'i "Inimloomuse teooria". Hoolimata akadeemilisest keelust avaldas Hume'i skeptitsism Smithile mõju ja ta loobus vaimulikuks valmistumisest. Selle asemel läks ta tagasi Kirkaldysse, kus ta sai kuulsaks retoorika ja seadusandluse lektorina.

Vaata ka: Majandusteadlased

Loe edasi...ArhiivSoovita artiklit

muuda  

Majandusteemad

muuda  

Valitud pilt


Wall Street, New York

Wall Street, New York. Tänav, kus asub tuntuim väärtpaberibörs

muuda  

Kas tead, et ...?


... kui California oleks omaette riik, siis oleks ta majanduslikult viies riik maailmas.

... kõige rohkem inimesi on maailmas hõivatud turismiga, mis teeb turismist suurima majandusharu.

... dollari märgi "$" disainis 1788 aastal Oliver Pollock.

... et firmanimi Adidas tuleb selle asutaja Adolf (Adi) Dassleri nimest


muuda  

Tsitaadid majandusteadlastelt


John Stuart Mill
  • Majandusteadus nagu iga ühiskonnateadus ei saa olla päris täpne ja deduktiivne, sest inimesed seda alati ei ole.

John Stuart Mill

  • Tööstur ei tooda kingi mitte selle pärast, et ta teab, et Jones naid vajab. Ta toodab, kuna teab, et tosinad edasimüüjad ostavad hulgaliselt erinevaid kingapaare, kuna nemad tunnevad tuhandeid Joneseid, kes neid kingi osta tahavad.

Friedrich Hayek

muuda  

Kuidas Sina aidata saad?


Kui sa oled majandust õppinud ja omad selles vallas ka praktilisi kogemusi ning oskad näiteks inglise keelest pädevalt tõlkida, siis saad sa meid aidata. Tutvu vikipeedia kirjutamise reeglitega ja proovi ise neid artikleid kirjutada.

muuda  

Seonduvad portaalid

muuda  

Kategooriad