Portaal:Majandus

Allikas: Vikipeedia
Pildid, videod ja helifailid CommonsisLaadi uut sisu
Sotsiaalteadused: InfoteadusMajandusÕigusteadusPolitoloogia

Esiletõstetud artikkel

Maal Prantsuse sadamast aastast 1638, merkantilismikõrgajast

Merkantilism (ladina keeles mercantia 'kaubandus') on 15. sajandil Euroopas (Holland, Inglismaa, Prantsusmaa) tekkinud majandusteaduse suund.

Merkantilismi pooldajad samastasid rikkuse rahaga ja väitsid, et riigi heaolu sõltub võimalikult suurtest kulla- ja hõbedatagavaradest. Nad taotlesid ekspordi soodustamist ning impordi piiramist kõrgete kaitsetollide abil (protektsionism). Nende väitel on riigile kasulik rahvastiku juurdekasv ning madalad palgad.

Varajased merkantilistid olid näiteks J. Hades (15841656), W. Stafford (15541612). Hilismerkantilistid, sealhulgas Thomas Mun (15711641) ja A. Serra, soovisid soodustada käsitööndusliku tootmise, eriti ekspordi tarbeks toodetava manufaktuuritööstuse arendamist. Peamised merkantilismi täideviijad olid Jean-Baptiste Colbert Prantsusmaal, Elizabeth I Inglismaal ja Peeter I Venemaal. Merkantilism kaotas mõjuvõimu 17. sajandi keskel, kui ta hakkas asenduma füsiokratismiga.

Majandusteadlased on hiljem väitnud, et isegi edukas merkantilistlik poliitika ei saa tuua lõppkokkuvõttes kasu, kuna tekitab inflatsiooni.

Esiletõstetud pilt

Wall Street, New York
Wall Street, New York

Wall Street, New York. Tänav, kus asub tuntuim väärtpaberibörs

Kas teadsid

... kui California oleks omaette riik, siis oleks ta majanduslikult viies riik maailmas.

... kõige rohkem inimesi on maailmas hõivatud turismiga, mis teeb turismist suurima majandusharu.

... dollari märgi "$" disainis 1788 aastal Oliver Pollock.

... et firmanimi Adidas tuleb selle asutaja Adolf (Adi) Dassleri nimest

Majandusteemad

Tsitaate

John Stuart Mill
John Stuart Mill
  • Majandusteadus nagu iga ühiskonnateadus ei saa olla päris täpne ja deduktiivne, sest inimesed seda alati ei ole.

John Stuart Mill

  • Tööstur ei tooda kingi mitte selle pärast, et ta teab, et Jones neid vajab. Ta toodab, kuna teab, et tosinad edasimüüjad ostavad hulgaliselt erinevaid kingapaare, kuna nemad tunnevad tuhandeid Joneseid, kes neid kingi osta tahavad.

Friedrich Hayek

Majandusportaalist

Tere tulemast majandusportaali!
Sotsiaalteadustes on majandus teadusharu, mis uurib tootmise, turustamise ja tarbimisega seotud probleeme ning inimeste ja ühiskonna käitumist erinevate vajaduste rahuldamisel. Näiteks majandusteadlane Alfred Marshall kirjaldas 19. sajandi lõpul majandusteadust kui "inimese uurimine tavalises elubisnesis".

Majanduse kategoriseerimisel on kasutusel mitmeid variante. Levinum on majandusteaduse jaotamine mikro- ja makroökonoomikaks.

Kategooriapuu

Kuidas saad aidata?

Kui sa oled majandust õppinud ja omad selles vallas ka praktilisi kogemusi ning oskad näiteks inglise keelest pädevalt tõlkida, siis saad sa meid aidata. Tutvu vikipeedia kirjutamise reeglitega ja proovi ise neid artikleid kirjutada.

Siin on mõned tööd, mis ootavad tegemist: