PolygonTeater

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Polygon Teater (ametlik nimi Ühing Polygon) on teater Tallinnas, mille asutasid 8. mail 2008 Tamur Tohver, Tarvo Krall ja Reet Aus.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Polygon Teater on "vahetu teatri" esindaja Peter Brooki terminites või "vaese teatri" Jerzy Grotowski järgi. Teatrikompanii Polygon on riiklikult doteerimata vabaühendus, mille majanduslikuks aluseks on fondide toetused ja eriprojektid ning isiklik panustamine. Aastal 2009 loodi teatri juurde teatrikool TeatriPolygon ja Stuudio. 2010. aastal alustas tegevust Polygoni Kursused. 2012. aastal alustas tööd esimene teatri süvaõppe klass Tallinna Ühisgümnaasiumis.

Olemus[muuda | muuda lähteteksti]

Polygon edastab kaasaegset teatrimõtet ja lisaks vahetule teatrikunstile on toimimises ka ökonoomse-rohelise „vaese teatri“ printsiip. Tugevat emotsiooni ei pea looma ulatusliku finants- ja tooraine raiskamisega. Polygon peab oluliseks oma publikus ühiskonna erinevate kihtide sotsiaalset ja rahvuslikku integratsiooni. Polygoni laval jutustatakse kohalikku sündmust - nii kaasaegses kui klassikalises vormis kõikidele Eestis elavatele inimestele mõistetaval moel. Selleks, et eri kihte kõnetada ja seejärel sulandada, tuleb ühel või teisel moel rääkida neile arusaadavas keeles. PolygonTeatri visioon realiseerub läbi eri kunstisuundade avardamise ja ühendamise. Olulised mõisted Polygoni igapäevastes praktilistes tegevustes on austus, pühendumine, hoolivus kõige elava vastu. Uuskasutus. Kõik Polygoni lavakujundused, kostüümid ja rekvisiidid ehk lavastused tervikuna valmivad ressurssi – nii materiaalset kui ka mentaalset – raiskamata. Teater on püha koht. Teater on puhas koht - loeb Akt, tegu. Polygon otsib uuemaid ja puhtamaid (loe: olustikust vabamaid) vorme ja rakendusi laval. Lava mõiste ise kaotab siin tähenduse: igas oma uues loos leiab teater uue keskkonna, mis lisab tähendusi nii loole kui paigale endale. Enamasti ei ole selleks paigaks klassikaline teatrimaja.

Struktuur[muuda | muuda lähteteksti]

Polygon Teatri laiendavaks haruks missioonipärases töös laste, noorte ja täiskasvanutega on Polygoni Teatrikool (kuni 2014 Teatrikool TeatriPolygon). Kool tegutseb Tallinnas ja Tartus, samuti rahvusvaheliselt. Üldharidusega koos pakub teatriõpet süvaõppe klass Tallinna Ühisgümnaasiumis. Eesmärgiks ei ole vaid professionaalsete näitlejate kasvatamine, samavõrd soovitakse täisväärtuslikke ja avatud mõtlemisega tulevasi ühiskonnaliikmeid suunata. Koolidega kaasneb vabatahtliku töökogemuse kasvatus. Täiskasvanute isikuarengut pakub Polygoni Kursused. Vabatahtlikud koostöövormid Polygonis loovad uut põlvkonda, kes hindab kõrgelt teatrit, kultuuri ja kogukondlikku toimimist kui sotsiaalsest väärtust.

Inimesed[muuda | muuda lähteteksti]

Polygon Teatri loomenõukogus mõtlevad täna kaasa Martin Algus, Eero Spriit, Karin Rask ja Tamur Tohver. Teatrikooli patrooniks oli kuni 2017. aastani Kalju Komissarov. Polygoni põhiliikmetena on tegevad Tamur Tohver (teatrijuht ja kunstiline juht), Kristel Treier (tegevjuht). Vabatahtlike kasutamine aitab luua Polygoni kogukonda, kes teatri tegevusi toetavad ja on siiani lisaks Eesti Kultuurkapitalile ka võimalikuks teinud sellise teatri eksisteerimise.

Polygoni lavastused[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]