Plastiidid

Allikas: Vikipeedia

Plastiidid on taimede ja protistide organellid, mis on ümbritsetud membraaniga. Neil on iseseisev genoom ja nad paljunevad rakus pooldumise teel.[1]

Plastiidid taimedes[muuda | muuda lähteteksti]

Plastiidide funktsioonideks on fotosüntees, varuainete (näiteks tärklise) säilitamine ja mitmete ainete süntees, nende seas näiteks rasvhapped ja terpeenid, mis on vajalikud taimeraku struktuuride ehituseks.

Plastiididel on võime diferentseeruda, et täita rakus erinevaid funktsioone. Kõik plastiidid põlvnevad proplastiididest (varem nimetati neid eoplastiidideks), mis asuvad taime meristeemis.

Proplastiidid võivad diferentseeruda järgmisteks plastiidideks:

Plastiidid vetikates[muuda | muuda lähteteksti]

Vetikate kontekstis tähendab termin "leukoplast" kõiki pigmenteerumata plastiide. Nende funktsioon erineb taimede leukoplastidest. Vetikates ei esine etioplaste, amüloplaste ega kromoplaste. Vetikate plastiidid erinevad taimede plastiididest näiteks selle poolest, et nad sisaldavad pürenoide.[1]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 Wise, R. R. (2007). "The Structure and Function of Plastids". Wise, R. R., Hoober, J. K. (toim). Advances in Photosynthesis and Respiration. Kd 23. Dordrecht: Springer.{{raamatuviide}}: CS1 hooldus: mitu nime: toimetajate loend (link)