Plastiidid

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Plastiidid on tähtsad taimede ja protistide organellid. Nad on ümbritsetud rakumembraaniga, neil on iseseisev genoom ja nad paljunevad rakus pooldumise teel.

Plastiidid taimedes[muuda | muuda lähteteksti]

Plastiidide funktsioon on fotosüntees, varuainete (näiteks tärklis) säilitamine ja paljude ainete süntees (nende seas on rasvhapped ja terpeenid, mis on vajalikud taimeraku struktuuride ehituseks).

Plastiididel on võime diferentseeruda. Kõik plastiidid põlvnevad proplastiididest (varem nimetati neid eoplastiidideks) ja asuvad taime meristeemis.

Proplastiidid võivad diferentseeruda (eristuda) järgmisteks plastiidideks:

  • kloroplastidfotosüntees; kloroplastide eellased on etioplastid. Rohelise värvusega, mille annab neile klorofüll.
  • kromoplastidpigmentide süntees ja säilitamine. Sisaldavad kollaseid ja oranžpunaseid värvaineid, mis võivad anda juurtele, õitele või viljadele kollase, oranži või punase värvuse. Ere värvus meelitab kohale õite tolmeldajaid ja viljade levitajaid.
  • leukoplastidmonoterpeeni süntees; leukoplastid on värvusetud ja nende peamine ülesanne on varuainete, eelkõige tärklise talletamine ja nad asuvad rohkesti juurtes, risoomides ja mugulates. Leukoplastid võivad mõnikord spetsialiseeruda järgmisteks plastiidideks:

Plastiidid vetikates[muuda | muuda lähteteksti]

Vetikate kontekstis tähendab termin "leukoplast" pigmendituid plastiide. Nende funktsioon erineb taimede leukoplastidest. Etioplastid, amüloplastid ja kromoplastid ei esine vetikates. Vetikate plastiidid võivad erineda taimede plastiididest näiteks selle poolest, et nad sisaldavad pürenoide.