Plagioklass

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Plagioklass
Albite2.jpg
Naatriumpäevakivi albiit.
Omadused
Keemiline valem(Na,Ca)[Al(Si,Al)Si2O8
Mineraaliklasskarkass-silikaadid
Värvusvalge, hall, mitmesugused heledad toonid
Tihedus (g/cm³)2,61...2,76
Kõvadus6...6,5
Lõhenevushea
Süngooniatrikliinne
Punktigrupptrikliinne pinakoidaalne
Kriipsvalge
Kaksistuminepolüsünteetiline kaksistumine väga tavaline
Läigeklaasiläige
Kristallooptilised omadused
Optiline telgkaheteljeline
Optiline märkpositiivne või negatiivne
Kaksikmurdumine0,007...0,013
Reljeefmadal
Pleokroismpuudub
Interferentsvärvusedesimest järku valge või hall
2V45...102°
nα1,527...1,577
nβ1,531...1,585
nγ1,534...1,590

Plagioklass (vanakreeka sõnadest plagios 'viltune, põik-' ja klasis 'murdumine') ehk naatrium-kaltsiumpäevakivi on päevakivide hulka kuuluv kivimit moodustav mineraal.

Plagioklassi keemiline valem ei ole kindel, vaid moodustab pideva rea naatriumirikkast kaltsiumirikkani, sest nende elementide aatomid võivad üksteist igas vahekorras asendada. Valemi võib välja kirjutada nii: (Na,Ca)[Al(Si,Al)Si2O8]. Valemist tuleb aru saada nii, et see, mis on sulgudes võib, aga ei pruugi sisalduda konkreetse plagioklassi koostises. Naatriumirikast plagioklassi tuntakse albiidi ja kaltsiumirikast plagioklassi anortiidina. Plagioklassi kristallid kuuluvad trikliinsesse süngooniasse.

Plagioklass on üks olulisemaid kivimit moodustavaid mineraale.

Kokkuleppeliselt nimetatakse plagioklassi erimeid, vastavalt nende naatriumi kaltsiumiga asendumise määrale, järgnevalt:

Plagioklassi on polarisatsioonimikroskoobis enamasti lihtne ära tunda, sest talle on omane polüsünteetiline kaksistumine, mistõttu näeb ta ristniikoleis välja triibuline nagu sebra. Makroskoopiliselt tunneb plagioklassi ära piklike valkjate või hallide kristallide järgi. Värvus võib olla ka rohekas-, sinakas- või punakasvalge. Plagioklassi esineb massiliselt andesiidi, dioriidi, diabaasi, gabro jne koostises. Orienteerumata plagioklassi kristallid moodustavad ofiidilise struktuuri, mis on eriti iseloomulik diabaasile.

Plagioklassi erikaal jääb, sõltuvalt koostisest, vahemikku 2,61...2,76. Keskmine erikaal on 2,68. Plagioklassil on hea lõhenevus. Kõvadus jääb vahemikku 6...6,5. Plagioklassil on klaasiläige. Maksimaalne murdumisnäitaja on 1,56. Plagioklass kuulub silikaatide hulka.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]