Pirita jõgi

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Pirita jõgi
Pirita jõgi Kosel (2010)
Pirita jõgi Kosel (2010)
Lähe Järvamaal Pususoos
59° 1′ 14″ N, 25° 21′ 37″ E
Suubub Tallinna lahte
59° 28′ 12″ N, 24° 49′ 1″ E
Valgla maad Flag of Estonia.svg Eesti
Valgla pindala 799 km²
Pikkus 105 km
Langus 75 m
Vooluhulk 7–8 m³/s
Parempoolsed lisajõed Leivajõgi
Vasakpoolsed lisajõed Kuivajõgi, Tuhala jõgi
Pirita jõgi ja Kose (september 2021)
Talvine Pirita jõgi Kose asumis Tallinnas
Kevadine üleujutus Pirita jõel
Pirita jõgi Paunküla mõisa juures
Jõesilmud Pirita jões

Pirita jõgi on 105 kilomeetri pikkune jõgi, mis algab umbes 20 km Paidest loode pool Pususoos ja suubub Tallinnas Pirital Tallinna lahte.

Vasakpoolsed lisajõed Kuivajõgi ja Tuhala jõgi voolavad kohati salajõgedena maa all. Vaskjala paisu juurest algava Vaskjala–Ülemiste kanali kaudu voolab osa jõe vett Ülemiste järve ning kuulub Tallinna joogiveega varustamiseks.

Alamjooksul on jõe org kaitstud Pirita jõeoru maastikukaitseala koosseisus. Teisi kaitsealasid jõe kallastel: Ravila mõisa park, Kämbla looduskaitseala, Kose-Uuemõisa mõisa park, Laukesoo looduskaitseala. Jõel on ka kaitsealuste liikide hink ja võldas leiukohti.

Pirita jõgi läbib Vaskjala veehoidla, Paista järve ja Kose veskijärve. Jõel on Kloostrimetsa hüdromeetriajaam (praegu suletud), Nehatu hüdromeetriajaam (praegu suletud), Paunküla hüdromeetriajaam (praegu suletud), Paunküla hs. hüdromeetriajaam (praegu suletud). Tänu paisude avamisele ning kalapääsude ehitamisele on Pirita jõgi suuremas ulatuses, kuni Paunküla veehoidlani vaba kalade rändeks. Suuremad ning kaladele ületamatud tõkked on varasematel aegadel olnud nii Vaskjalas kui ka Kosel.

Piirangud[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Vabariigi kalapüügieeskirja kohaselt on Pirita jões – spinningu ja lendõngega keelatud püüda Vaskjala paisust suudmes asuva muuli lõpuni – 1. septembrist 30. novembrini.[viide?] Erandina on lubatud kalastuskaardi alusel lõhe- ja forellipüük Vaskjala paisust suudmeni landi või rakisega varustatud spinninguga ning lendõngega 1. septembrist 19. oktoobrini. Pirita jõel Veneküla raudteesillast kuni Lükati sillani on 20. oktoobrist 30. novembrini kalapüük harrastuskalapüügivahenditega keelatud. Aastaringselt on keelatud püük suudmele lähemal kui 1000 m. Tähtajaliselt on keelatud püük suudmele lähemal kui 1500 m – 1. septembrist 31. oktoobrini. Suudme koordinaat: 59º28.219'N 24º49.068'E. Kalastuskaardiga seotud erandite osas tuleb alati kontrollida kehtivat määrust, mis on leitav Keskkonnaministeeriumi kodulehelt. Keeluvälisel ajal uuri kehtivat kalapüügieeskirja riigiteatajast.

Lükati silla ja Veneküla raudtee silla vaheline ala on leitav kaardilt: https://drive.google.com/open?id=1XFOW9c_r79ahD0ur2rIvcMGDAnA7CHJJ&usp=sharing

Pirita jõe lisajõed[muuda | muuda lähteteksti]

Sulgudes lisajõe järk – suubumine vasakult (v) või paremalt (p) – lisajõe suudme kaugus peajõe suudmest. [1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Pirita jõgi riiklikus keskkonnaregistris

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]