Piparkook

Allikas: Vikipeedia
Piparkooke süüakse tavaliselt jõulude ajal
Tavaliselt kaunistatakse piparkooke glasuuriga

Piparkook on kook või küpsis, mis on valmistatud siirupiga magustatud ja tugevasti vürtsitatud taignast.[1] Piparkoogid on traditsiooniline jõulude ajal söödav magustoit Eestis, Rootsis, Norras, Soomes ja Lätis.[viide?]

Ehkki piparkooke müüakse hulgaliselt ka poes, on Eestis endiselt levinud komme valmistada neid kodus. Enamasti siiski ei segata piparkoogitainast ise, vaid kasutatakse valmistainast. Õhukeseks rullitud tainast lõigatakse spetsiaalsete vormide abil välja tükid; traditsioonilised piparkoogikujud on kuusk, kuusirp, täht, kuusnurk, kolmnurk, õun, mehe- ja naisekuju jts. Ahjuplaadile laotud piparkoogid küpsetatakse praeahjus, enne seda võidakse neid pintseldada muna või piimaga. Küpsenud piparkookidel lastakse jahtuda ning seejärel kaunistatakse neid glasuuriga. Tavaliselt kasutatakse tänapäeval kas poes müüdavat valmis glasuuri või segatakse glasuur valmis kodus poest toodud pulbrist. Piparkookide valmistamine on tavapärane ühistegevus, mille eri faasides saavad osaleda kõik pereliikmed, kuid eelkõige lapsed.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Piparkook. ENE 6. köide. Kirjastus "Valgus" (Eesti Entsüklopeediakirjastus). (JPEG, 1 027,13 KB.) Kasutatud 2015-09-05.