Pinus amamiana

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Pinus amamiana
Kaitsestaatus
Taksonoomia
Riik Taimed Plantae
Hõimkond Paljasseemnetaimed Pinophyta
Klass Okaspuud Pinopsida
Selts Okaspuulaadsed Pinales
Sugukond Männilised Pinaceae
Perekond Mänd Pinus
Binaarne nimetus
Pinus amamiana
Koidzumi (1924)
Pinus amamiana leviala.jpg
Sünonüümid
  • Pinus armandii var. amamiana (Koidz.) Hatus.

Pinus amamiana on männiliste sugukonda männi perekonda kuuluv okaspuu. Enne iseseisva liigi staatuse saamist peeti teda hiina männi (Pinus armandii) teisendiks Pinus armandii var. amamiana.

Levikuala[muuda | muuda lähteteksti]

Pinus amamiana on Jaapani endeem ning tema väga väike levikuala asub kahel saarel, Yakushimal ja Tanegashimal, kus ta kasvab kivistel mäenõlvadel 100–800 m kõrgusel merepinnast.[2]

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Puu kasvab kuni 30 m kõrguseks. Tüve läbimõõt on kuni 2,0 m. Puukoor on noorelt hallikaspruun ja sile, vananedes muutub tumehalliks ja rõmeliseks.

Pungad on punakaspruunid, munajad kuni lineaarsed, 2–7 mm pikkused. Okkad on viiekaupa kimbus, 3–8 cm pikkused, tumerohelised, kolme vaigukäiguga.

Käbid on munajad, 5–7 cm pikkused ja läbimõõduga 3–4 cm, punakaspruunid. Seemned on 10–12 mm pikkused, hallikasmustad, väga väikese tiivakesega (0,5–1 mm). Õitseb mais, seemned valmivad tolmlemisele järgneva aasta oktoobris.[2]

Populatsiooni ähvardavad ohud[muuda | muuda lähteteksti]

Yakushimal ja Tanegashimal kasvavat mändi on ajaloo jooksul (16. kuni 20. sajand) intensiivselt raiutud, kuna puu on küllaltki suur ning sisaldab palju vaiku, mistõttu on tal head säilivusomadused. Puitu kasutati kalapaatide valmistamisel ja ehitusmaterjalina. Praeguseks on puude majanduslik kasutamine küll lõpetatud, kuid ometi on viimastel aastakümnetel puude arv oluliselt kahanenud. Populatsiooni kahanemise kolm peamist põhjust on:

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Katsuki, T. & Farjon, A. (2010). Pinus amamiana. IUCNi punase nimistu ohustatud liigid. IUCN 2013.
  2. 2,0 2,1 "‘‘Pinus amamiana’’". www.conifers.org. Vaadatud 11.04.2010. Inglise.
  3. Sei-ichi Kanetani, Takayuki Kawahara, Ayako Kanazashi, Hiroshi Yoshimaru. Diversity and Conservation of Genetic Resources of an Endangered Five-Needle Pine Species, Pinus armandii Franch. var. amamiana (Koidz.) Hatusima, USDA Forest Service Proceedings, 2004.