Percy John Heawood

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Percy John Heawood (8. september 1861 Newport, Shropshire24. jaanuar 1955 Durham) oli Ühendkuningriigi matemaatik.

Ta omandas hariduse Ipswichi Queen Elizabeth's Schoolis ja Exeter College'is Oxfordis.

Kogu tema töine tegevus möödus Durhami ülikoolis, kuhu ta oli 1885. aastal õppejõuks määratud. Ta pidas ka mitmesuguseid muid ameteid. Teda autasustati panuse eest, mida ta tegi Durhami ajaloolise kindluse kaitsmise nimel.

Pea kogu oma elu pühendas ta neljavärviprobleemi lahendamisele. 1890. aastal avastas vea selle 11 aastat kehtivaks peetud Alfred Kempe tõestuses. Sellega oli neljavärviprobleem uuesti avatud ning Heawood püstitas ka ühe lihtsama – viie värvi probleemi. Esimesele probleemi tõestamisele jõuti lõpuks 1976. aastal.

Kolleeg G. A. Dirac iseloomustab teda nii: "Oma välimuselt, käitumiselt ja mõttelaadilt oli Heawood ekstravagantselt ebatavaline inimene. Tal olid vägevad vuntsid, veidi küürus hoiak. Tavaliselt kandis ta iidselt kujundatud riietust ja käekotti. Tema kõnnak oli peen ja kiirustav, ja sageli saatis teda koer, mis oli lubatud ka tema loengutele. Tema läbinähtav siirus, vagadus ja heasüdamlikkus, ja tema ekstsentrilisus ning harukordne segu naiivsusest ja nutikusest tagasid tema vastu mitte ainult lummava huvi, vaid ka kolleegide suhtumise ja austuse" [1]. Talle meeldis ka maatöid teha, tema huvideringi kuulus ka heebrea keel.

Durhami ülikool autasustab igal aastal üht edukat matemaatikatudengit Heawoodi preemiaga.

Viide[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Journal of the London Mathematical Society No. 38 (1963), 263-277.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]