Pehme kurereha

Allikas: Vikipeedia
pehme kurereha

Taksonoomia
Riik Taimed Plantae
Hõimkond Õistaimed Magnoliophyta
Klass Kaheidulehelised Magnoliopsida
Sugukond Kurerehalised Geraniaceae
Perekond Geranium
Liik pehme kurereha
Binaarne nimetus
Geranium molle
L.

Pehme kurereha (Geranium molle) on kurerehaliste sugukonda kurereha perekonda kuuluv taimeliik.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Pehme kurereha on väike, 5–20 cm kõrgune ühe- või kaheaastane rohttaim. Varred pehmete, rõhtsalt hoidvate lihtkarvadega ja ülaosas ka näärmekarvadega, mis annavad taimele muskuse nõrga lõhna. Varrelehed seitsmeti kuni üheksati sõrmlõhised.

Õied asetsevad kahekaupa lehtedest pikematel varbadel. Õieraod ja -varvad tihedalt kaetud madalate näärmekarvadega ja pikemate rõhtsalt harevate lihtkarvadega. Kroonlehed 4–8 mm pikkused, roosakaslillad või kahvatupunased, pügaldunud tipuga, tupplehtedest pisut pikemad. [1]

Taim sarnaneb väga madala kurerehaga. Erinevalt madalast kurerehast on pehme kurereha õieraod ka lihtkarvadega (madalal kurerehal vaid madalate näärmekarvadega, tunnus näha ka palja silmaga) ning kroonlehed keskmiselt 3 mm pikkused.

Kasvukohad ja levik[muuda | muuda lähteteksti]

Üldlevilalt on pehme kurereha tsirkumpolaarne, levinud nii Euraasias kui ka Põhja-Ameerikas. Eestis jõuab osaareaali idapiirile, kasvades peamiselt läänesaartel. Uuemal ajal leitud ka Tallinna ümbrusest ja Tartumaalt.[2] Levinud põlluäärtel, kuivadel niitudel ja karjamaadel, teede äärtes ja prahipaikadel.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Talts, Silvia (1959). Eesti NSV floora, 3. kd. Tallinn: Eesti riiklik kirjastus. Lk 334-335.
  2. "Geranium molle — pehme kurereha". Eesti taimede uue levikuatlase tööversioon. 2019.