Pariisi kliimakokkulepe

Allikas: Vikipeedia

Pariisi kliimakokkulepe on rahvusvaheline leping, mille 2015. aasta detsembris toimunud Pariisi kliimakonverentsil (COP 21) võtsid vastu 195 riiki kliima soojenemise pidurdamiseks. Kokkulepe allkirjastati 22. aprillil 2016 ning Euroopa Liit ratifitseeris selle 5. oktoobril 2016.

Kokkulepe näeb ette globaalse tegevusplaani ohtlike kliimamuutuste ärahoidmiseks eesmärgiga hoida ülemaailmne keskmine temperatuuri tõus tunduvalt alla 2 °C. Selleks lasub riikidel kohustus võtta meetmeid oma saastenumbrite (õhku paisatavate kasvuhoonegaaside heitkoguste) tuntavaks vähendamiseks.

1. juunil 2017 teatas USA president Donald Trump, et kavatseb Pariisi leppest taanduda. Tema otsus pälvis palju kriitikat, juba samal päeval sõlmisid California, New Yorgi ja Washingtoni osariigid Kliimaalliansi (United States Climate Alliance), millega järgmisel päeval liitusid veel kuus osariiki, ning 5. juunil veel kolm osariiki ja Puerto Rico. Ka veel kümne osariigi kubernerid ning Washingtoni linnapea avaldasid toetust Pariisi leppele.

Samas kirjutasid 22 Vabariikliku senaatorit Trumpile, julgustades teda leppest taanduma. Nendest kõik peale ühe olid saanud suuri annetusi nafta-, gaasi ja kivisöekompaniidelt - kõige rohkem Texase senaator Ted Cruz, kes teenis neilt kokku 2,569,810 dollarit.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]