Panther-liin

Allikas: Vikipeedia
Panther liini paiknemine

Panther-liin (Pantherstellung) oli Teise maailmasõja ajal Saksa riikliku organisatsiooni Organisation Todt ja Wehrmachti pioneeriüksuste poolt Soome lahest Musta mereni kavandatud ja osaliselt ka rajatud 500 kilomeetri pikkune kaitseliin, mis oli ka osa "Idavallist".

Liin algas Mustalt merelt Krimmi poolsaarelt Kertšist. Lõunas kulges liin suures osas Dnepri jõe paremal (lääne-) kaldal, kuid Kiievi kohal moodustus vasakkaldale sillapea. Keskosas kulges liin Homieli, Orša ja Viciebski linnast lääne pool kuni Veliki jõe alguseni. Sealt jätkus liin Velikaja jõe vasakul (lääne-) kaldal kuni Pihkva järveni, sealt Pihkva, Lämmi- ja Peipsi järve läänekallast pidi kuni Narva jõeni ja selle vasakul (lääne-)kallast pidi kuni Soome laheni.

Kaitseliini rajamist alustati 12. augustil 1943 Hitleri poolt välja antud käsu alusel. Kaitseliini ehitust juhtis väegrupi "Nord" kõrgem pioneeriüksuste ülem kindralmajor Erich Abberger.

Liini ehitamist alustati 1943. aasta septembris. Aasta lõppuks valmis 37 kilomeetrit tankitõrjekraave, 1345 laskepesa, 5460 tavalist punkrit 645 betoonpunkrit ja 75 teraspunkrit Panzernest (Nõukogude hüüdnimega "krabi").

Kaitseliini ehtusele rakendati 30000 inimest kohaliku elanikkonna seast, 17 000 sõdurit, ja 7000 Organisation Todti töötajat.

Lõuna pool Peipsi järve olid ehitustööd jõudnud päris kaugele ja osad kaitseliini lõigud olid valmis, kuid põhja pool Peipsi järve polnud veel tööd paljudes lõikudes alanudki.

Narva jõe idakaldale Jaanilinna ja Dolgaja Niva piirkonda oli plaanis välja ehitada positsioonid sillapeade jaoks, mida polnud veel õieti alustatudki. Narva jõe läänekaldale oli aga plaanitud tugevdatud punkrite ja laskepesade süsteemiga ešeloneeritud kaitsesüsteem. Tööde mahajäämust aitasid kompenseerida Eesti Vabariigi ajal siia rajatud kaitsesüsteemi osad, mis võeti kasutusele. Kuigi Eesti poolt ehitatud betoonpunkrid Punaarmee poolt 1941. aastal lasti õhku, sai ülejäänud kaevikute süsteemi osaliselt kasutada.

Punaarmee 1944 jaanuaris alanud suurpealetungiks kaitseliin valmis ei saanud. Veebruaris siin positsioonidele asunud väeosad asusid kõigepealt kaitsesüsteemi täiendama ja kaevikuid kaevuma.