Panama vapp

Allikas: Vikipeedia
Panama vapp

Panama vapp on Panama ametlik riigivapp.

Vapp võeti kasutusele aastal 1904.

Vapikilbi keskmisel väljal on Panama kanali kujutis. Maapinna roheline värvus sümboliseerib taimekasvu. Taevas on näha lainete kohale tõusev täiskuu ja mägede taha loojuv päike, mis sümboliseerivad Panama iseseisvuse väljakuulutamise aega.

Vapi ülemisel vasakpoolsel väljal on relvad, mis sümboliseerivad valmidust vabadusvõitluseks (kuni vapi esimese muutmiseni 1941. aastal tähistasid need kodurahu) ning parempoolsel tööriistad, mis sümboliseerivad kanali rajamist ja töökust. Kilbi alumistel väljadel on jõukust tähistav küllusesarv ja tiibadega vesiratas, mis sümboliseerib progressi.

Vapikilbi kohal on iseseisvuse sümbolina kotkas, kes hoiab nokas hõbedast linti ladinakeelse deviisiga "Pro mundi beneficio" ('maailma hüvanguks'). Kotka pea kohal on üheksa tähte, mis tähistavad Panama üheksat provintsi.

Kilpi ümbritseb neli riigilippu, kaks kummalgi küljel.

Kuigi aastal 1949 vastu võetud seadus sätestas, et Panama vapi kohal on kotkas, ei määratlenud see, mis liiki kotkas see on. Üldjuhul kujutati vapil harpüiat. Aastal 2002 kinnitati harpüia Panama rahvuslinnuks. Sellest lähtudes muudeti sama aasta 17. mail Panama vapi seadust ja sätestati, et vapi ülaosas on kujutatud harpüiat.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]