Palemonase fort

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Palemonase fort

Palemonase fort (Raudteefort) on endine fort Tsaari-Venemaa Kaunase kindluse koosseisus. Tänapäeval jääb see Kaunases Palemonase linnaossa, Kaunase veehoidla regionaalparki.

Fort kavandati piirkonda 1909. aastal. 1912. aastal koostati kindluse moderniseerimise kava, mis nägi ette teise fortide aheliku ehitamise. Forti ehitati aastail 1913–1915, kuid see ei saanud valmis. Ähvardav Saksa oht tõi kaasa selle, et Palemonase sektorile pöörati kindluse arendamisel kõige vähem tähelepanu. Tehtud said siiski mõõdistustööd, kohale toodi ekskavaator ja ehituseks vajalik kruus, ka valmisid ehitustööliste barakid.

Kui Vene väed Kaunase kindlusest taandusid, jäeti viimasena maha Palemonase fort. Kuna sakslased kartsid Vene vägede vastupealetungi, jätkasid nad sõjavangide abil fordi ehitamist, tööd kestsid aastani 1917. Kindlustiste lagede toetamiseks kasutati sealjuures kohati raudteerööpaid. Hiljem võtsid fordi üle Leedu väed, kes kartsid samuti idast tulevat pealetungi.

Hiljem on suur osa rajatud kindlustistest lõhutud. Osa neist jäid ette kavandatavale teetrassile, osa aga jäid Kaunase veehoidla alla. Säilinud on osa kasemattidest, tulepesadest ja betoonist vaatluspunktidest. Kohati on säilinud ka kaevikuliinid. Fort on 2000. aastast muinsuskaitse all. [1] Piirkond on valdavalt ka looduskaitseala, seal kasvab mitu Leedu punasesse raamatusse kuuluvat taimeliiki.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]