Paldiski maantee raudteeviadukt

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Viadukt (september, 2011)

Paldiski maantee raudteeviadukt on Tallinnas Paldiski maanteel asuv viadukt. Viadukt on tunnistatud kultuurimälestiseks. Viadukt ehitati 1926. aastal.[1]

Viadukti ehitamine (august, 1926)
Paldiski mnt viadukti rajamine 05-05-1926.jpg

Paldiski maantee raudteeviadukt valmis Tallinnas, 18. märtsil 1926, raudteeviadukt valati monoliit-raudbetoonist. Kummagi sildeava alla oli ette nähtud 5, 45 m laiune sõidutee ja 2 m laiune kõnnitee. Vundamendid toetuvad toona Eestis veel üsna uudsetele Straussi vaiadele.

Tallinn, Paldiski maantee raudteeviadukt, 1926 (2).jpg

Algselt 1870. aastal avatud Tallinn-Peterburi-Paldiski laiarööpmeline raudtee kulges linna territooriumil suure ringiga ümber toona hoonestatud alade. Alates 19. sajandi lõpust, mil ka teisele poole Tallinna-Peterburi raudteeliini kujunes linnaelanike arvu kasvuga Pelgulinnas seoses senisest tihedam asustus, muutus aga üha aktuaalsemaks raudteed ületava liiklusvoo suunamise ja korraldamise probleem. Paldiski maanteel, kus rongi möödumist oodates kujunes tõkkepuu taha tihti pea kilomeetripikkune mootor- ja hobusõidukite voor.

Raudtee tõsteti lõigus Pärnu maanteest kuni Balti jaamani kõrgele muldkehale, nn. teetammile ja selle alt plaaniti läbi juhtida kõik kesklinna ja raudtee-taguseid eeslinnu ühendavad tänavad. Uue raudteetammi ja Paldiski maantee viadukti projekteerisid insener Ferdinand Adoff ja tehnik A. Prikk 1925. aastal. Ehituse teostas inseneri- ja ehitusbüroo Ipsberg & Rossmann. Koos Paldiski maantee viaduktiga kavandati ja ehitati ka Rohu tänava viadukt.

Esialgu ehitati valmis üks pool viaduktist kahe rööpmepaariga (Tallinna–Pääsküla rongiliinile), kolmanda rööpmepaari osa (Tallinn-Tapa-Peterburi raudteeliinile) valmis 1928, lõplikult avati viadukt 4. jaanuaril 1929.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Paldiski maantee raudteeviadukt kultuurimälestiste riiklikus registris (vaadatud 23.10.2017)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]