Paint

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib hobusest; pilditöötlusprogrammi kohta vaata artiklit Paint (programm)

Paint
Tobiabo mustriga Paint
Tobiabo mustriga Paint
Algkeeles American Paint Horse, Paint
Teised nimed Paint hobune, Ameerika Paint
Päritolu
Riik/piirkond Ameerika Ühendriigid
Välimus
Värvused kirju

Paint on Ameerika Ühendriikidest pärinev hobusetõug. Seda tõugu hobuste üks silmapaistvamaid omadusi on nende kirju värvus. Paint hobused said alguse kirju värvusega Veerandmiili hobustest ja Inglise täisverelistest. Hobune on ametlikult Paint kui ta kuulub Ameerika Paint Hobuse Ühingu (inglise keeles American Paint Horse Association) registrisse. Selle ühingu määruste kohaselt on registreerimine võimalik vaid siis, kui vähemalt üks vanematest on juba tõuraamatu liige. Ja juhul kui teine vanem ei kuulu registrisse peab ta olema ametlikult kas Veerandmiili hobune või Inglise täisvereline ratsahobune[1]. Võetakse arvele ka tavalise, mitte-kirju, värvusega Paint-tõugu vanemate järeltulijaid. Nimelt võivad tavalise värvusega hobused kirju karvaga järelkasvu anda, juhul kui neil on varjatud alleele geenides, mille nad on pärinud oma kirjudelt vanematelt[2] .

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna kirju värvusega Veerandmiili hobuseid ei võetud vastu ametlikku tõuraamatutesse, siis loodi entusiastide poolt neile mitmeid eraldi ühinguid, mis lõpuks aastal 1965 ühinesid Ameerika Paint Hobuse Ühinguks.[3]

Välimus[muuda | muuda lähteteksti]

Overo muster

Kehaehituse poolest on Paint võrreldav Veerandmiili hobusega. Ehk siis tugeva ja lihaselise kehaehitusega hobune, kes pole liialt kõrge turjakõrgusega. On soositud tugevad sääre ja istmiku lihased mis on sobivad vesternratsutamisele omasele kiirendamisele ja lühimaajooksule.

Värvus[muuda | muuda lähteteksti]

Paint on kirju hobune, kelle karva värvus koosneb valgest ja üks kõik millisest muust võimalikust hobuste värvusest[4] . Peale värvuse võib kirjut karvakatet ka mustri järgi jaotada. APHA tunnistab kolme kirjut mustrit:

 • tobiano - Laigud on korrapärased ja suhteliselt ovaalse kujuga. Valget esineb seljal, turja ja sabajuure vahel. Hobuse pea, kael ja rind on tavaliselt tumedad. Näol on tavalised märgised (täht, kriips, lauk jne). Enamasti on kõik neli jalga valged. Kui mitte tervenisti, siis vähemalt allpool randme- ja kanna-liigeseid. Saba on tihti kahe-värviline.[5]
 • overo - Selle mustriga hobustel on valged laigud üle kogu keha laiali puistatud ja hajutatud, aga vahel ka selge piiriga. Valged laigud ei esine seljal, turja ja sabajuure vahel. Vähemalt üks jalg, vahel ka kõik jalad, on tumedad. Ka saba on ühte värvi. Märgised näol on erilised ja valge võib esineda üle kogu pea.[6]
tovero muster
 • tovero - Seda võiks kirjeldada kui overo ja tovero kombineeritud mustrit. Kõrvad ja nende ümbrus on tume ning võib esineda laike. Ka suu ümbruses võib olla tumedaid laike. On ka võimalik, et terve pea on tume. Üks või mõlemad silmad on sinised. Hobustel on erineva suurusega laike külgedel ja sabajuure ümbruses.[7]

Enamikul juhtudel on välimuse poolest teatud mustri-geenide olemas olu võimalik näha, aga seda mitte alati kuna esineb ka erinevate mustrite kombinatsioone.[8] Mõned mustrid, nagu näiteks sabino, on võimelised imiteerima teisi.[9] DNA proov annab sel juhul kõige kindlama vastuse.

Mis vahe on mõistetel Paint ja pinto?[muuda | muuda lähteteksti]

Inglise keeles on kirjudel hobustel, kes pole täpilised nagu näiteks Appaloosa hobune, üldine nimetus pinto. Samas kui Paint on hobune kes on registreeritud Paint hobuste ühingu poolt ja vastab seetõttu teatud normidele. Paint hobune on pinto (ehk siis kirju) aga pinto hobune ei pruugi olla Paint hobune vaid hoopis kirju värvusega Ameerika miniatuurne hobune. On olemas ka pinto hobuste register. Pinto tõuraamatusse võetakse vastu kõik kirju värvusega ponid ja hobused ning seetõttu on tegu 'värvi poolse tõuga'.[10]

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Ameerikas kasutatakse neid peale vestern-ratsutamise ka kooli-, takistus-, rakendus- ja ka võidusõidul.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. The Breed APHA (kasutatud 21. jaanuaril 2012)
 2. Solid Paint-Bred APHA (kasutatud 21. jaanuaril 2012)
 3. APHA. "History of the Breed" (inglise keel). Originaali arhiivikoopia seisuga 5. jaanuar 2013. Vaadatud 21. jaanuaril 2012.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
 4. APHA. "Coat Colors" (inglise keel). Vaadatud 21. jaanuaril 2012.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
 5. APHA. "Tobiano pattern" (inglise keel). Vaadatud 13. märtsil 2012.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
 6. APHA. "Overo pattern" (inglise keel). Vaadatud 13. märtsil 2012.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
 7. APHA. "Tovero pattern" (inglise keel). Vaadatud 13. märtsil 2012.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
 8. APHA. "The genetic equation" (inglise keel). Originaali arhiivikoopia seisuga 29. november 2014. Vaadatud 13. märtsil 2012.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
 9. APHA. "The genetic equation - Sabino spotting" (inglise keel). Originaali arhiivikoopia seisuga 31. august 2013. Vaadatud 13. märtsil 2012.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
 10. "Pinto Horse" (inglise keel). Internatsionaalne Hobuste Muuseum. Vaadatud 4. veebruaril 2012.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]