Paide Muusika- ja Teatrimaja
Paide Muusika- ja Teatrimaja (2018. aastani Paide Kultuurikeskus) on kultuuriasutus, mida haldab Paide linn.
Majas tegutsevad Eesti noorim kutseline teater Paide teater ja Järvamaa ainus regulaarne kino, head võimalused on konverentside ja seminaride korraldamiseks. Paide Muusika- ja Teatrimaja on koduks mitmele kohalikule harrastusrühmale. Maja keldrikorrusel asub stuudio, kus teevad proovi kohalikud ansamblid, näiteks Ans. Andur. 2020. aastal uuendati hoone näitusepinnad ja 2021. aasta jaanuaris avati Avatud Galerii.[1]
Paide Muusika- ja Teatrimajas toimuvad teatrietendused, kontserdid, kinolinastused, näitused, konverentsid ning tegutsevad harrastusringid, sh muusikastuudio, balletistuudio ja Paide teatri stuudio. Paides annavad külalisetendusi peaaegu kõik suuremad Eesti teatrid, sealhulgas Rahvusooper Estonia, Eesti Rahvusballett, Ugala Teater, Endla Teater, Rakvere Teater. Kontsertide korraldamisel teeb maja koostööd kontserdikorraldajatega Eesti Kontsert ja Uus Kontsert. PaMT korraldab üritusi nii lastele, peredele, noortele, täiskasvanutele kui ka eakatele.
Paide Muusika- ja Teatrimaja tegevust saab toetada, astudes Tooliklubi liikmeks. Tooliklubi aitab majal iga kahe aasta tagant unistusi täita. Seni on Tooliklubi liikmete abiga korda saanud suure saali toolid (sealt ka klubi nimi), ostetud 3D-kino aparatuur, renoveeritud kaks Estonia kontsertklaverit ning toetatud Paide teatri tegevust.[2] Tooliklubi toetusperioodi 2020–2022 eesmärk on sisustada keldrikorrusele rajatud stuudio, nii et alustavatel bändidel, kel veel oma helitehnikat pole, tekiks võimalus seal harjutada.
Hoone[muuda | muuda lähteteksti]
Eesti 1980. aastatele iseloomulik rajoonikeskuse suur kultuurimaja valmis 1987. aastal. Hoone on projekteerinud arhitekt Hans Kõll, sisearhitektid on Tiiu Pai ja Taimi Rõuk. Vitraažide autor on Kaarel Kurismaa, kohviku peegellae ja tugipostide dekoratsioonide autor Kalev Roomet.[3] 2016. aastal tunnistati Paide kultuurimaja kultuurimälestiseks kui 1980. aastate arhitektuuri näide, postmodernistlikus stiilis esindushoone, mis on tervikuna säilinud ja endiselt aktiivses kasutuses.[4] Majas on 519-kohaline rõduga teatrisaal ja 120-kohaline väike saal, lisaks mitu seminariruumi, kaks tantsuklassi, garderoob ja stuudio.
Viited[muuda | muuda lähteteksti]
- ↑ Avatud Galerii
- ↑ Tooliklubi
- ↑ "Paide kultuurimaja". Kultuurimälestiste register. 29.04.2016. Vaadatud 01.01.2021.
- ↑ Paide kultuurikeskus tunnistati kultuurimälestiseks. ERR Kultuur, 15.09.2016