Püssi raudteejaam

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Püssi vana jaamahoone enne teist maailmasõda
Püssi raudteejaam (2011)
Elroni reisirong Püssil
Püssi raudteejaam enne 1920. aastaid, toonase nimega Isenhof
Püssi raudteejaama veetorn

Püssi raudteejaam on raudteejaam Ida-Virumaal Püssis. Jaamas võib toimuda ka kaupade rongidele ning neilt maha laadimine.

Perroonid[muuda | muuda lähteteksti]

Püssi raudteejaamas asus üks madal perroon pikkusega 180 m.[1] 2013. aastal avati Püssis uus täispikk 550 mm kõrgune ooteplatvorm, mis asub varasemast umbes 300 m Tallinna pool.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Raudteejaam rajati 1870. aastal seoses Tallinna–Narva raudtee ehitamisega Balti Raudtee Seltsi poolt. Raudteejaama avamine omas olulist rolli Püssi majanduselu arengu seisukohalt. Sellest lähtuvalt muutus ja arenes ka jaama konfiguratsioon.

Tänapäevaks ülesvõetud I jaamateelt siirdus harutee varem Püssi elektrijaama. AS Repo Vabrikud territooriumile kulgeb jaama Narva poolsest otsast kaks haruteed ka praegu. 1974. aasta detsembris avati Püssi raudteejaamast umbes 4,5 km pikkune tööstusraudtee Aidu karjääri (Maidlasse), mis suleti 2012. aastal ja on nüüdseks demonteeritud.

Tänapäeval on raudteejaamas lisaks peateele alles neli kõrvalteed.[2]

1990. aastate teisel poolel lõpetati jaamast piletimüük. 2015. aastaks rakendati Tapa–Narva raudteelõigul dispetšertsentralisatsioon, millega seoses viidi Püssi jaam üle kaugjuhtimisele (st, et jaamas ei viibi enam alaliselt jaamakorraldajat).[3]

Jaamahoone[muuda | muuda lähteteksti]

Jaamahoone valmis koos raudteejaamaga 1870. aastal. Kahekorruseline puidust peahoone ehitati tüüpprojekti järgi sarnaselt näiteks Paldiski, Keila, Toila jmt jaamahoonetega. Teises maailmasõjas hoone ja abiehitised hävisid. Säilinud on sissekukkunud katusega kivist veetorn.[4] 1950. aastal valmis uus stalinistlik jaamahoone, mis praeguseks on lammutatud.[5]

Reisirongiliiklus[muuda | muuda lähteteksti]

Püssis peatuvad Elroni reisirongid liinil Tallinn-Narva.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev peatus
Icon train.svg
Raudteepeatus idasuunalistel reisirongiliinidel
Järgnev peatus
Human-go-previous.svg Kiviõli
Train station.svg
Püssi
Kohtla-Nõmme Human-go-next.svg